Закупуване и внос на автомобил от Германия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
kapitango
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 18 фев 2007 19:25
Автомобил: Audi S6 plus
Двигател: V8 AHK
Местоположение: Плевен

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kapitango » Вто 08 апр 2014 21:30


Така, отидох, харесах и си докарах колата. Оказа се че договор за покупко-продажба изобщо не ми беше нужен. Всъщност ако искате може да попълните но никъде не ви го искат. Оивате със собственика и си оправяте всичко за един час на място.
Сега изникна едно друго питане. Решил съм да оправя колата да стане в отлично състояние, а това ще ми отнеме поне 2 месеца а може би и повече. Има ли срок в който съм длъжен да регистрирам колата в КАТ след като съм я вкарал в БГ? Искам да я регистрирам, след коато я завърша напълно. Транзитните немски номера и застраховката ще изтекат след седем дни но мога да я задърпам до кат или да я кача на платформа като приключа с ребилда.




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Вто 08 апр 2014 21:38


samo_pechka написа:Прави се покупко-продажбен договор ( има готови бланки )....кауффетраг-а е за Бг- там ще ти тр....

Трябвало е да си направиш :wink той ти трябва при регистрацията в Бг ( в КАТ )
Пише го и на първа страница :
Vlad777 написа:
5. РЕГИСТРАЦИЯ В КАТ:
За регистрацията са необходими (направете си за всеки случай по 2 копия от всичко):
:arrow: Платена Еко Такса (Плаща се на будките пред КАТ-София - за другите градове не зная. Там на будката ми взеха 45 лв за клубния бус Т5)
:arrow: Платена застраховка Гражданска Отговорност (може да се сключи без номера и след регистрацията се дописват номерата)
:arrow: Договор за покупко-продажба + фактура, ако е от фирма ("Договор за покупко-продажба между последния собственик по бриф и тебе. Ако е закупена от немски автосалон, то тогава може продавача да е фирмата." )
:arrow: Голям и малък зелен талон на автомобила от Германия ("бриф")
:arrow: Транзитен талон (този, който е получен с червените номера)
:arrow: ...?


Потребителски аватар
kapitango
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 18 фев 2007 19:25
Автомобил: Audi S6 plus
Двигател: V8 AHK
Местоположение: Плевен

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kapitango » Сря 09 апр 2014 7:54


Този договор мога да си го попълня и сам когато поискам.
Сега по-важно ми е да знам дали има някакъв срок, в който съм длъжен да регистрирам колата в БГ. Защото в близките 3 месеца колата ще стои разглобена в гаража.


Потребителски аватар
bulr1dr
Мнения: 397
Регистриран на: Пет 07 апр 2006 14:45
Автомобил: Mk1 Cab 1987 + MkV R32 2008
Двигател: от 1600 до 3200
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот bulr1dr » Сря 09 апр 2014 8:04


Принципно си прав, само не разбрах защо си си го спестил при положение, че не коства нито време нито пари. Иначе за срока за регистрация трябва само да потърсиш малко във форума ... http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=1&t=364271


Потребителски аватар
kapitango
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 18 фев 2007 19:25
Автомобил: Audi S6 plus
Двигател: V8 AHK
Местоположение: Плевен

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kapitango » Чет 10 апр 2014 7:43


Мерси, в темата има доста излишни мнения. В крайна сметка стана ясно, че има 14 дневен срок за регистрирането в КАТ съгласно Наредба І-45/2000 г. Но така и не открих има ли някаква санкция ако се пресрочи този срок.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Чет 10 апр 2014 8:03


Доколкото знам засичането на тези дни почва от момента на влизането в Бг, а не от момента на регистрацията с транзитните номера и т.н. Може би нещо от рода на : докарал си я с платформа "преди" три дни и сега я регистрираш . Не знам дали ще ти свърши работа съвета ми , може би някой по-запознат от мен да се включи със съвет. Не съм изпадал в подобна ситуация , а именно : кола с транзитни номера , пък "докарана" с платформа....
П.п. има глоба , започват от 20лв , не знам "тавана"..


mamaligabg
Мнения: 3
Регистриран на: Съб 19 апр 2014 7:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот mamaligabg » Съб 19 апр 2014 8:01


Здравейте Колеги. Харесал съм си кола от германия, от първи собственик, частно лице. Прочетох всичко в темата и като цяло ми се изясни процедурата по прехвърлянето. Единствено въпросът с проверката в официален сервиз/ADAC/... не ми е ясен. Трябва ли да си запазвам час по телефона, колко време отнема самия преглед и има ли въобще смисъл да ходя по прегледи ако не говоря немски и разчитам на продавача да помага :). Както се предполага ще сме с много сгъстен график и взимане на кола под наем и искам до 12 на обяд да съм свършил всичко - от огледа до прехвърлянето на мое име.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот StS » Пон 21 апр 2014 15:41


Може ли някой да поясни има ли сериозни разлики със закупуване и внос на автомобил от Италия? Идеята е колата да се докара на собствен ход.. Освен таксите по магистралите и ферибота до Гърция... Има ли нещо по-специфично ? Благодаря предварително. :arrow :flag_bulgaria


Потребителски аватар
nero
Мнения: 3119
Регистриран на: Чет 19 май 2005 12:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот nero » Пон 21 апр 2014 15:44


StS написа:Може ли някой да поясни има ли сериозни разлики със закупуване и внос на автомобил от Италия? Идеята е колата да се докара на собствен ход.. Освен таксите по магистралите и ферибота до Гърция... Има ли нещо по-специфично ? Благодаря предварително. :arrow :flag_bulgaria


http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=87&t=393382


Потребителски аватар
nikyyyyyy
Мнения: 3
Регистриран на: Пон 28 апр 2014 19:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот nikyyyyyy » Пон 28 апр 2014 19:44


Здравейте, колеги! Харесах тази кола:
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/audi-a6-avant-3-2-fsi-quattro-s-line-doetinchem/192537781.html?lang=en&pageNumber=2&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&fuels=PETROL&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&maxFirstRegistrationDate=2008-12-31&minPrice=5000&maxPrice=7000&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT

Въпросите са:
Цената е -
7,950 EUR (Gross)
6,570 EUR (Net)
21.00% VAT

Какво означава това - колко ще платя аз? Идеята ми е в България да избегна ДДС, посъветвайте ме как. На някои обяви пише VAT not reclaimable - бихте ли пояснили? Всички съвети ще са ми от полза. Благодаря!


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Vlad777 » Пон 28 апр 2014 20:11


Автомобилът е в Холандия. Цената е дадена с и без ДДС. За да купиш автомобила без ДДС, трябва да го купиш на името на фирма в България, която е регистрирана по ДДС.

След това обаче ако фирмата реши да го продава на някой друг, трябва да му начисли ДДС-то и да го внесе в бюджета. А дали фирмата може да го регистрира без да плаща ДДС - трябва да се пита счетоводителя на фирмата.


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот PabloEscobar » Нед 04 май 2014 21:28


Vlad777 написа:Автомобилът е в Холандия. Цената е дадена с и без ДДС. За да купиш автомобила без ДДС, трябва да го купиш на името на фирма в България, която е регистрирана по ДДС.

След това обаче ако фирмата реши да го продава на някой друг, трябва да му начисли ДДС-то и да го внесе в бюджета. А дали фирмата може да го регистрира без да плаща ДДС - трябва да се пита счетоводителя на фирмата.


Няма да стане, защото местата са малко :)


raider_vw
Мнения: 1
Регистриран на: Пет 01 юни 2012 8:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот raider_vw » Чет 15 май 2014 14:57


Понеже доста хора си харесват автомобили от Германия, но никога не са правили упражнението с изготвянето на всички документи, то искам да ви попитам има ли хора, с които може да се тръгне оттук и срещу някакво заплащане да се използва техния опит? Хем те да си вземат каквото им е нужно, хем и на нас да помогнат?
Връщането вече ще е на самоход.

Поздрави


mamaligabg
Мнения: 3
Регистриран на: Съб 19 апр 2014 7:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот mamaligabg » Пет 23 май 2014 9:51


Процедурата не е толкова страшна, особено ако собственика на колата ти съдейства. Всичко което трябва да знеш го има на първа страница.

Пред по-малко от месец си докарах кола от Германия, а нито съм го правил преди нито говоря немски.


Потребителски аватар
rsmokov
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 28 май 2014 10:14
Автомобил: GOLF IV
Двигател: 1999
Местоположение: Essen, Germany
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот rsmokov » Пет 30 май 2014 14:40


#mamaligabg

Ами час да си запишеш тук е повече от задължително. Технически оглед можеш да направиш и във всеки сервиз, цените варират. Големите вериги са с час. Чесните частници може и да се вредиш веднага, но гаранцията да те излъжат с продавача не е изключена. При проблем с езика пробвай с англииски...



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: fur1ous, Google [Bot] и 66 госта