Закупуване и внос на автомобил от Германия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Kilo Oskar
Мнения: 3
Регистриран на: Чет 26 фев 2015 21:03
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Kilo Oskar » Съб 28 фев 2015 11:14


Защо пита момчето:
Един негов приятел от словенското посолство в Скопие с тези формуляри си купи кола, само че чисто нова, от Словения - БЕЗ ДДС. Там му обяснили така: Връщаш се в Македония, изнасяш колата официално от Словения с печат от митницата, регистрираш колата в Македония, ако искаш с дипломатически, ако искаш с обикновени номера. След 6 месеца или повече се връщаш в Словения и може да си я регистрираш със словенски номера /или да я продадеш ако искаш/ но не плащаш ДДС.
Въпроса беше дали това може да стане и за България,




Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот golfer » Чет 05 мар 2015 22:23


И как точно става врътката с този "внос-износ"?
при внос на автомобил от страна извън ЕС не само, че се дължи ДДС а и мито.
Каква точно е ролята на думата дипломат в този случай остава само да гадаем :mhihi


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот icoico » Пет 06 мар 2015 0:39


golfer написа:...Каква точно е ролята на думата дипломат в този случай остава само да гадаем :mhihi


Няма да гадаем.Не плаща ДДС и акциз, такава и е ролята... icon_idea

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:bKtcUq7mi9wJ:www.nap.bg/document%3Fid%3D1266+&cd=1&hl=de&ct=clnk&gl=de


Drogo
Мнения: 11
Регистриран на: Съб 18 фев 2012 20:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Drogo » Пон 16 мар 2015 21:02


Здравейте колеги
В четвъртък ще пътувам до Германия с цел покупка на пасат 1.9тди 2001/05.
връщането ще е със въпросната кола, и мисля да направя по една нощувка в Прага, Виена и евентуално Будапеща и транзит Сърбия.

Доста време следя обяви и забелязвам че има коли с по 100к-150к км а доста занемарени от вътре , изтъркан ск. лост и доста потъмнял съд за антифриза. Не съм мн запознат но май тарикатлъка си го има навсякъде.
Свързах се вече с не малко собственика от частните обяви но немец не успях да уцеля.
Гледам и обявите на дилърите, обаче немско име на техните сайтове липсва :confused
Оставам с впечатлението че запазен немски автомобил трудно ще намеря, но въпреки това кола от Германия съм решил да взема и няма да се откажа лесно :em1

та някой ако има идея как по-лесно и да не забравим - по-евтино, да намеря примерно от 1ви собственик запазен автомобил моля да сподели.
и понеже не съм пътувал до сега из европата :redface бих искал да попитам по-запознатите
-като документи стигат ли ми само личната карта и шофьорската (и кешовицата) :mrgreen
-трябва ли да правя някакви медицински застраховки
-кое е по-изгодно за моб. разговори в немско, с роуминг или да си взема предплатен номер от там
-ще имам ли проблеми да карам с червените номера из БГ-то докато не изтекат (мисля да взема за един месец)


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Пон 16 мар 2015 21:19


-
Drogo написа:като документи стигат ли ми само личната карта и шофьорската (и кешовицата)

Да . Само не знам за Сърбия как са нещата ( пишеш че оттам ще се връщаш )
Drogo написа:-трябва ли да правя някакви медицински застраховки
Хубаво е да имаш т.н. европейска здравно осиг.карта . Вади се от ДСК ( последно )
Drogo написа:-кое е по-изгодно за моб. разговори в немско, с роуминг или да си взема предплатен номер от там
и двата варианта съм ползвал + стационарен оттам . Не мога да дам конкр.отговор , все пак не опират нещата до 20-30-ина ойро в крайна сметка , по-важно е как ще се пътува при огледи на коли . То е по-скъпото .
Drogo написа:-ще имам ли проблеми да карам с червените номера из БГ-то докато не изтекат (мисля да взема за един месец)

Не. Просто при регистрацията кажи по-късна дата на влизане :Mr Green Fun щото имаше срок за регистриране след влизане в Бг . Ще е хубаво и да не чакаш последния момент за регистрация де .
Drogo написа:Свързах се вече с не малко собственика от частните обяви но немец не успях да уцеля.
Гледам и обявите на дилърите, обаче немско име на техните сайтове липсва :confused
Оставам с впечатлението че запазен немски автомобил трудно ще намеря, но въпреки това кола от Германия съм решил да взема
Масово поляци , араби и турци са продавачите на 10-15 годишните кошове . Немски дизел под Евро 4 стандарт ще е рядкост да намериш от немски собственик . Успех колега .


valetor
Мнения: 31
Регистриран на: Сря 08 окт 2014 8:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот valetor » Вто 17 мар 2015 20:23


Намират се, но са цифра. Немеца не продава евтино.
А на връщане от централна или южна Германия, единствената ти междинна спирка е Будапеща (освен ако не искаш да си направиш екскурзия, разбира се). Ето ти хотела дето отсядам -> Gloria . Имат страхотен подземен паркинг с асансьор за коли... :mhihi


Xpu100
Мнения: 162
Регистриран на: Сря 22 апр 2009 10:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Xpu100 » Сря 25 мар 2015 17:19


Колеги, купих един Golf IV TDI и след около седмица ще тръгвам към България.
Имам няколко въпроса:
Винетките навсякъде са с минимална продължителност 10 дни (Чехия, Словакия, Унгария)?
Как става заплащането им в Унгария и Чехия, като не са Евро-зона (валутата не е евро)? Бихте ли споделили, ако може да бъде заплатено в евро, то колко е приблизително?
В Сърбия се заплащат три магистрални такси (Суботица-Нови Сад; Нови Сад-Београд; Београд-Калотина) може ли в евро и какви са съответните такси?

Според цените на горивата мисля да заредя и обезвъздуша колата в Германия (Берлин) и после още едно пълно зареждане в Словакия. Би трябвало да ме изкара до България спокойно?

Страницата за винтетни и магистрални такси съм я прегледал, но там не пише за възможност за заплащане в евро.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот icoico » Сря 25 мар 2015 18:24


Xpu100 написа:..Как става заплащането им в Унгария и Чехия, като не са Евро-зона (валутата не е евро)? Бихте ли споделили, ако може да бъде заплатено в евро, то колко е приблизително?...


12 евро е унгарската, чехите и те няма да те върнат, ако нямаш крони :rolleyes
Xpu100 написа:...В Сърбия се заплащат три магистрални такси (Суботица-Нови Сад; Нови Сад-Београд; Београд-Калотина) може ли в евро и какви са съответните такси?...


съответно 3, 2 и 7,5 евро по реда на минаване. Приблизително отговарят на разменния курс на динара.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Кайзен » Сря 25 мар 2015 18:46


На края на А17 има отбивка за почивка и продажба на винетки за Чехия. На гишето ще ти вземат евробанкнотите без проблем. Разбира се, ще бъдеш закръглен малко нагоре - приготви 12 евра. На Унгарската граница има две възможноти за покупка на винетка - гише на самата гранична постройка и един фургон на 100-150м след сградата. Аз до сега съм купувал само от фургона, защото има и удобен паркинг - приготви си 10-12 евра.
Сърбите приемат евро, но е желателно да имаш точно, че иначе понякога връщат денари. Таксите са както следва:
Subotica - Novi Sad: 3 евра
Novi Sad - Beograd: 2 евра
Beograd – Niš: 6,50 евра
http://www.amss.org.rs/?option=com_content&view=article&id=176&Itemid=139
Аз съм заплащал с предварително подготвени монети от 50 ценат, 1 и 2 евра.

Аз бих заредил в Германия колкото да стигна до Теплице. Там на ONO - http://www.tank-ono.cz/cz/index.php?page=pumpcard&pump=5 бих заредил до горе. Може да се плаща и в евро - актуалния курс го има на сайта. И после някъде в Сърбия, защото в Унгария и Словакия горивата са по скъпи. Даже в Унгария не бих зареждал никога. В Словакия ако не искаш да платиш по-скъпо по магистралите, то може да заредиш на Slovnaft Malacky - http://routing.palivovekarty.sk/node/21183. В Сърбия на 10-тина км след границата има Euro Петрол с прилични цени - http://www.euro-petrol.com/pumpe/

Лек път.


Drogo
Мнения: 11
Регистриран на: Съб 18 фев 2012 20:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Drogo » Нед 29 мар 2015 23:08


та успях да се прибера от Германия с едно пасаторче!
Взех го от частник от Берлин. Новото там е че трябва да имаш записано час за в "цуласунгщеле" (поне за Берлин е така), а свободни часове в моя случай имаше за след седмица време. ето сайта за термин: https://service.berlin.de/dienstleistung/121476/
80 евро застраховка за 1 м. платих
35,90 евро такса
за табелките не ми взеха пари
за данъка попълних един лист със данни за сметката ми (още не са ми дръпнали парички)
напълних резервоара с дизел от там на цена 1.1 евро
винетка за Чехия взех малко преди "границата"
понеже не ми стигна времето а и парите направих само една нощувка от предвидената екскурзия, и то в Прага.. и съм повече от доволен :yahoo
7:30 тръгнах от Прага
винетка за Словакия от бензиностанция преди "границата"
винетка за Унгария на границата
Сърбия - три путарини (3; 2; 6,5 евро) .. на третата трябва да доставите и "билетче" което го взимате когато минавате през Белград
пътя от Ниш до София е двупосочен, беше довръшващо изморително на силния дъжд и тъмната нощ
и на българската граница си купувате винетка и попълвате един "митнически манифест" 25лева.
по магистралите бях 130-140
23:30 наше време бях в София скапан та чак ми се виеше свят, но все пак авантюрата си заслужаваше :th_up

и да не забравя през цялото време ме насочваше безплатна офлайн навигация за андроид: MapFactorL GPS Navigation
супер яка навигация,може малко да си трябва ръчкане за да се понаучи но си заслужава!

ако нещо друго се сетя ще пиша
и отново благодарности за полезните информации в този форум! :bowdown


Xpu100
Мнения: 162
Регистриран на: Сря 22 апр 2009 10:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Xpu100 » Пон 30 мар 2015 19:31


Колеги, а тъй като ще съм си само за Великден в България и смятам да тръгна от Германия на 9.04 и да се прибера към Германия на 17.04 , тоест няма да са минали 10 дена, възможно ли е да си ползвам същите винетки за Словакия, Унгария и Чехия макар че ще съм с друга кола пак голф, но двойка?

Задължен ли съм да плащам ЕКО-такса още на вход в Бълария и какво представлява този митнически манифест и трябва ли ми, предвид, че колата ще се регистрира на частно лице?


Drogo
Мнения: 11
Регистриран на: Съб 18 фев 2012 20:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Drogo » Вто 31 мар 2015 22:47


съмнявам се с винетките да станат нещата, мисля че трябва да се записва регистрационния номер на тях, а за Унгария си даваш данните за колата (дават само платежна бележка, без да лепваш стикер)
всъщност даже съм заснел едната която трябва да е от Чехия
Изображение


mi40
Мнения: 96
Регистриран на: Вто 01 май 2007 17:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот mi40 » Съб 04 апр 2015 12:07


Xpu100 написа:Задължен ли съм да плащам ЕКО-такса още на вход в Бълария и какво представлява този митнически манифест и трябва ли ми, предвид, че колата ще се регистрира на частно лице?


Не, не си задължен. Екотаксата се плаща само преди регистрацията в КАТ и трябва да бъде на името на лицето на което ще се регистрира.


Xpu100
Мнения: 162
Регистриран на: Сря 22 апр 2009 10:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Xpu100 » Нед 05 апр 2015 3:39


Колеги, може ли някой запознат да каже нещо повече за този митнически манифест, защото ми се струва глупаво да ми искат такса за стока, която е закупена от държава в ЕС. Каква е логиката, когато колата мине през Сърбия да се прави митнически манифест, а когато мине през Румъния да не се прави?
Не ми е за 20-те лева, просто много мразя да ме правят излишно на глупак.

Вижте и тази статия:
http://novinar.bg/news/manifestat-na-edin-mitnichar_MjE4NjszMQ==.html

От друга страна чета I 45 наредба, в която пише следното:

8. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) митнически документ за оформен внос на територията на Европейския съюз (ЕС), когато превозното средство се внася от държава извън ЕС;

(12) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Митнически документ за оформен внос на територията на ЕС по ал. 1, т. 8 не се изисква, когато ПС е закупено от юридическо лице от държава - членка на ЕС, и е представена фактура за това.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот vucata » Чет 09 апр 2015 9:12


Един бърз и смотан въпрос, понеже нямам време да отида в Zulassungsstellе да питам дали става. Значи интересува ме, дали е възможно да се вземат червени транзитни номера за повече от месец...например 2-3 :th_up



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: vesanakis и 136 госта