ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот IRRITATING » Сря 09 юли 2014 17:00


Да пише и да прави каквото реши Този Пасат обаче си се води на фирмата и в един момент ще трябва да обясни къде е




jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот jordanpar » Сря 09 юли 2014 17:06


Така е.Но явно на някого това не е ясно.А нали целта е да си помагаме и да се опитваме да правим нещата по правилния и цивилизован начин.Защото на няколко места вече аз като отида и искам да плата в кеш немалко пари за даден автомобил,белият продавач ми казва-Естутмиълайд не продавам на българи и румънци.А познайте защо?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот icoico » Сря 09 юли 2014 17:43


Vlad777 написа:... документна измама с цел укриване на данъци и може да доведе до затвор. А дали има кой да го проконтролира е друг въпрос.


Цъ. За затвор трябва да надхвърлиш 50 000 евро :mhihi В случая, продавайки автомобила без ДДС немският търговец един вид кредитира нашия от собствения си джоб, като разчита да си върне ДДС-то от държавата впоследствие. И наистина е голям кеф да се опиташ да работиш с такъв човек, който вече е бил изпързалян от българин. Създава ни, дето се вика, един такъв романтичен, робинхудовски, образ... :twisted :twisted


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот Чудомир » Сря 09 юли 2014 17:46


jordanpar написа:В Германия даже и Selbstständiger лица могат да си връщат и то не цялото а част от ДДСто.Последно на една кола със стойност 26 000 евро се усвоиха обратно едва около 1800 евро.

Така в кратце казано това изказване не е вярно. Сигурен съм, че не си искал да заблуждаваш, но трябва малко допълнително инфо към случката, за да стане конкретно казаното вярно.

П.С. Долното беше замислено като отговор, ама докато пиша, и мнението беше изтрито...
Мисълта ми беше, че за 26 000 евро кола, купена (а не лизингована) и ползвана в Германия, един Selbststädiger би трябвало да си прибере обратно цялото немско ДДС, което е малко над 4100 евро.

Последна промяна от Чудомир на Сря 09 юли 2014 19:01, променено общо 1 път.


deyanski
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 05 дек 2015 0:19
Автомобил:
Двигател:

Заплащане на ДДС при закупуване на авто от Германия (фирма)

Мнениеот deyanski » Съб 05 дек 2015 0:31


Здравейте,

Имам питане към вас, дали някой скоро е закупувал и внасял автомобил от Германия на юридическо лице в БГ, регистрирано по ДДС?

Искам да си закупя един 2-3 годишен Пасат, но когато отидох при 2 различни дилъра (фирми, не са частни лица) в Германия и ги попитах дали ще ми начислят ДДС при изповядване на сделката и в двата случая ми отговориха по следният начин: ти ще платиш 19% ДДС при нас в Германия, а когато си отидеш в БГ и регистрираш колата, платиш ДДС в България ще ни изпратиш документите и ние ще ти възстановим ДДС-то (платено в Германия). Аз закупувам автомобилът на името на фирма (регистрирана по ЗДДС в БГ, не знам дали има значение) и моето разбиране е, че дължа ДДС само в държавата в която ще регистрирам автомобилът, а в Германия ще ми начислят нулево ДДС.

Това нова процедура ли е?

По спомени, мои познати са внасяли автомобили на името на фирма преди 1-2 години и не са заплащали ДДС в Германия, само в БГ.

Някой знае ли откакво е продиктувана тази промяна от немска страна и дали има смисъл да продължавам да търся други дилъри, които ще ми изповядад сделката без ДДС или да го заплащам в Германия.

Благодаря!

Деян


Потребителски аватар
AugustinerFan
Мнения: 265
Регистриран на: Нед 19 апр 2015 2:22
Автомобил: Mini Cooper SD
Двигател: 2017
Местоположение: München

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот AugustinerFan » Съб 05 дек 2015 13:15


Нормална практика е ДДС-то при кола за износ е да остане като гаранция,причината: много сопи изядоха в последните 2 години.Наскоро познат купува 7 местен Туран и беше принуден да плати на търговеца брутната цена като разликата с нетната остава като гаранция,след представяне на документите че колата е регистрирана в БГ си получи парите.Освен ако търговеца не ти е познат и се съгласи на приятелски начала да ти даде колата на нетна цена като е сигурен че ще я регистрираш на името на въпросната фирма в България.Поговорката:"Страх лозе пази" важи с пълна сила!


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот joro_kem » Съб 05 дек 2015 16:47


отделен е въпроса имат ли право да го правят! по същата логика ако европейски гражданин си купува кола (от фирма и за фирма) от България, ще е задължен да плати бруто цената - няма такова нещо.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Заплащане на ДДС при закупуване на авто от Германия (фир

Мнениеот icoico » Съб 05 дек 2015 20:57


deyanski написа:...Искам да си закупя един 2-3 годишен Пасат, но когато отидох при 2 различни дилъра (фирми, не са частни лица) в Германия и ги попитах дали ще ми начислят ДДС при изповядване на сделката и в двата случая ми отговориха по следният начин: ти ще платиш 19% ДДС при нас в Германия, а когато си отидеш в БГ и регистрираш колата, платиш ДДС в България ще ни изпратиш документите и ние ще ти възстановим ДДС-то (платено в Германия). Аз закупувам автомобилът на името на фирма (регистрирана по ЗДДС в БГ, не знам дали има значение) и моето разбиране е, че дължа ДДС само в държавата в която ще регистрирам автомобилът, а в Германия ще ми начислят нулево ДДС.

Това нова процедура ли е?

По спомени, мои познати са внасяли автомобили на името на фирма преди 1-2 години и не са заплащали ДДС в Германия, само в БГ.

Някой знае ли откакво е продиктувана тази промяна от немска страна...



icoico написа:... продавайки автомобила без ДДС немският търговец един вид кредитира нашия от собствения си джоб, като разчита да си върне ДДС-то от държавата впоследствие. И наистина е голям кеф да се опиташ да работиш с такъв човек, който вече е бил изпързалян от българин...
icon_idea icon_idea :a045


rainman
Мнения: 20
Регистриран на: Пет 27 май 2011 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот rainman » Вто 14 мар 2017 15:24


Ще ъп-на тази тема, защото изчетох доста противоречива информация в нета.
Купувач на автомобил от Германия, е българска фирма, регистрирана по ДДС. Продавач е немска фирма, която е със същия статут предполагам - обявите са с включен 19% ДДС.
- каква цена ще платя за колата там - с или без ДДС?
- при регистрация в България, ще платя ли ДДС?
Преди да се срещна със счетоводителя ми, който също проучва, би ми било полезно, ако имам някаква предварителна информация.
Благодаря


ppsf
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 12 авг 2016 13:44
Автомобил:
Двигател:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот ppsf » Вто 21 мар 2017 18:16


Плащаш бруто, вкарваш колата в БГ, регистрираш(не плащаш нищо освен ЕкоТакса и Номера/Документи), пращаш регистрацията на немския търговец, той ти връща ддс-то :)


rainman
Мнения: 20
Регистриран на: Пет 27 май 2011 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот rainman » Чет 23 мар 2017 9:21


Изпратих запитване за две произволни обяви. От едната автокъща ми отговори ''Мустафа'', който каза, че не може без ДДС. От другата, отговора беше от германец, който каза обратното.


ppsf
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 12 авг 2016 13:44
Автомобил:
Двигател:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот ppsf » Пет 24 мар 2017 16:40


Явно "Ханс" не са го ебавали още с ДДС-то, та за това е доверчив.
Ако стане, честито. Ама ти така или иначе искаш за фирма да я вземеш, какво ти пука тогава, във всеки случай ще ти върнат ДДС-то :)


rainman
Мнения: 20
Регистриран на: Пет 27 май 2011 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот rainman » Пон 27 мар 2017 14:41


За "Ханс" - едва ли. В БГ ДДС за лек автомобил не се приспада, освен за няколко изключения. Моята информация е, че там би трябвало да платя колата без ДДС, но няма как да бъда сигурен.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 121 госта