Документи при покупка на кола от Германия с българска регист

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
dafi_dimo
Мнения: 152
Регистриран на: Нед 12 юни 2005 18:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Документи при покупка на кола от Германия с българска регист

Мнениеот dafi_dimo » Пет 30 яну 2015 11:13


Привет!
Ще ходя до Германия да взема колата на един приятел, която е с българска регистрация и да я откарам в България. Като се прибера в България първоначално мислих да я регистрирам веднага вече като моя. Но ми казаха, че става много трудно и отнема време защото се ходи при немски нотариус, след това до консулството ни там, след това в България се ходи още доста по институции. Ако наистина е така се отказвам от този вариант.
Остава варианта просто да я докарам на ход до България и като се прибере приятелят ми в края на годината да я прехвърлим.

Въпроса ми е: Какви документи трябва да направим за да мога законно и безпроблемно да я докарам до България?

Моля за помощ по този въпрос.




myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот myrshavija » Пет 30 яну 2015 11:15


Пълномощно?


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот nii » Пет 30 яну 2015 11:19


БГ консул в Германия има права на нотариус (поне така беше преди 10 години) и може да завери договор за покупко-продажба или пълномощно от твоя приятел, с което те упълномощава да я продадеш сам на себе си.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот Чудомир » Пет 30 яну 2015 12:20


myrshavija написа:Пълномощно?

:th_up
А на следващия ти въпрос отговора е Мюнхен, Берлин или Франкфурт - Бон не спада вече към правилните отговори.


dafi_dimo
Мнения: 152
Регистриран на: Нед 12 юни 2005 18:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот dafi_dimo » Пет 30 яну 2015 15:39


Далече са консулствата.
Един колега ми писа са следната процедура:

1. Правим пълномощно на български език.
2. Заверява се при немски нотариус.
3. Слагат апостил в общината ви по местоживеене в Германия.
4. Пътувам без проблеми до България.

Ще съм благодарен ако знаещите коментират тази възможност!!!


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот niks76 » Пет 30 яну 2015 17:57


нещото което се издава само в Бг е данъчната декларация/така че ще си изчакаш приятеля да се прибере в бг и тогава ще прехвърляте .или трябва да си носиш бланките и да се заверят в посолството icon_idea


itallianeca
Мнения: 52
Регистриран на: Сря 09 апр 2014 12:46
Автомобил:
Двигател:

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот itallianeca » Съб 07 фев 2015 19:53


dafi_dimo написа:Привет!
Ще ходя до Германия да взема колата на един приятел, която е с българска регистрация и да я откарам в България. Като се прибера в България първоначално мислих да я регистрирам веднага вече като моя. Но ми казаха, че става много трудно и отнема време защото се ходи при немски нотариус, след това до консулството ни там, след това в България се ходи още доста по институции. Ако наистина е така се отказвам от този вариант.
Остава варианта просто да я докарам на ход до България и като се прибере приятелят ми в края на годината да я прехвърлим.

Въпроса ми е: Какви документи трябва да направим за да мога законно и безпроблемно да я докарам до България?

Моля за помощ по този въпрос.



Не се занимавай с глупости,взимай и двата талона+застраховката и талона за преглед и пътувай.Ако ти се дават пари за нищо,и имаш време за пилеене,вади пълномощно.Но като е на български,каква е файдата от него,ако те спрат в Германия или Унгария?Никаква.Аз съм пътувал доста извън страната е само със мои коли в случея,но винаги съм спазвал правилата и ограниченията на пътя, и рядко са ме спирали,и то само в Германия.Ако минаваш през Сърбия ще ти искат малкия талон,на влизане и на излизане.Казваш че колата е на приятел,тя като не е пусната за издирване,според мен не можеш да имаш ядове.А и като имаш и големия талон в теб,нямат шанс да се заядат.Спазвай само ограниченията на пътищата им и няма да имаш ядове.


dafi_dimo
Мнения: 152
Регистриран на: Нед 12 юни 2005 18:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот dafi_dimo » Съб 07 мар 2015 11:40


Прибрах се. Никъде не са ми искали пълномощното. Даже не са ми искали и големия талон. Единствено на Унгаро-Сръбската граница ми поискаха малкия талон.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Документи при покупка на кола от Германия с българска ре

Мнениеот Vlad777 » Съб 07 мар 2015 15:45


На мен единствено ми се е случвало на излизане от БГ да ме питат дали имам пълномощно, аз им отговарям положително и като тръгна да им го показвам, още преди да са го видели ми казват, че няма нужда :rolleyes .

А на влизане в България с български номера пък никога не ми се е случвало дори да се споменава пълномощно.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: IronMaiden и 121 госта