Мнение за автокредити

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
Ивайло.Иванов15
Мнения: 7
Регистриран на: Пон 08 юни 2020 8:21
Автомобил:
Двигател:

Мнение за автокредити

Мнениеот Ивайло.Иванов15 » Пет 12 юни 2020 10:21


Здравейте, ще ни се наложи да купим кола на лизинг и бих искал да чуя и вашето мнение. Някой купувал ли си е кола на лизинг(ползвана кола), къде е най-изгодно като лихва ? Гледам, че автокредита е по-изгоден, отколкото потребителския. За сега ги проучвам, но май BNP-Paribas са най-изгодни за автокредит. Също така дали някой знае дали е задължително колата да е от автокъща или може и от частно лице ?

Благодаря ви :)

ПС: Най-добре е без лизинг, но в случая няма как.
ПС: Извинявам се ако темата не е за тук, просто не намерих друг по-подходящ под-форум.




Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот joro_kem » Пет 12 юни 2020 11:18


основната разлика между кредит и лизинг е тази, че при кредит колата става твоя веднага и имаш избор къде и дали да я застраховаш. при лизинга условията ги определя лизингодателя.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот bbb12 » Пет 12 юни 2020 16:32


Внимавай най-вече с условията по лизинга, защото има лизингови къщи, които дерат с ненормални лихви и ще върнеш тройно взетата сума. За пример мога да дам Амиго Лизинг, но не са само те. Много от банките имат лизингови дружества и през тях по принцип е най-изгодно, но пак трябва да се внимава и да се четат внимателно условията.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот cecoa1 » Пет 12 юни 2020 19:49


Въпросът има няколко страни, но за личен автомобил не бих ползвал кредит, освен ако не става въпрос за заводски нов, или почти нов. Там пък има други недостатъци, и такъв бих взел само ако употребата ми го налага(това извън варианта, в който парите за такъв в брой не ме бъркат много, защото има и такива по-заможни хора).
За относително стар автомобил на нашия пазар, не бих рискувал с кредит. Трябва доста късмет да се случи на бройка, трябва застраховка, но тя не покрива скъпи повреди, които не са предизвикани от катастрофа.
Не че задължително няма да станат нещата, но просто вероятността да ходиш пеша и да плащаш вноски за нещо, което не можеш да ползваш, според мен е относително голяма.
Според мен, такава покупка е малко излишно надскачане на моментните възможности, без това да е чак толкова необходимо, а законът на Мърфи никой не го е отменил(макар и да не е официално доказан също).
За добро или лошо, на българския пазар, може да се вземе и доста евтино старо возило, което да върши работа с минимални разходи, докато се спести за по-ново. Да, не е престижно, има компромиси малко и с комфорта и сигурността, но според мен това е по-добрия и изгоден вариант.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот group® » Пет 12 юни 2020 22:24


За да се даде приблизително полезен отговор е нужно да се каже дали става дума за кола от 5000лв или 50000лв?
Колко годишна е колата?
Доколкото съм гледал, някои предлагат лизинг, но само за коли до определена възраст.
Другия важен въпрос е дали ще има самоучастие или се търси цялото финансиране?

Иначе можем да си говорим дълго за покупка на лизинг - за и против :icon_lol


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот cecoa1 » Пет 12 юни 2020 22:52


Авторът на темата питаше някъде за Туран в друга тема. Там бюджета е ясен.

Последна промяна от cecoa1 на Пет 12 юни 2020 23:37, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот VWGT » Пет 12 юни 2020 22:54


За да не се повторя с joro_kem, не става ясно дали се пита за лизинг или за кредит?
А за да го допълня: при първото обезпечението е колата, при второто доходите ти. Лизингът може да изисква самоучастие, т.е. да не ти отпуснат цялата сума.


Потребителски аватар
Ивайло.Иванов15
Мнения: 7
Регистриран на: Пон 08 юни 2020 8:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот Ивайло.Иванов15 » Пет 12 юни 2020 23:06


group® написа:За да се даде приблизително полезен отговор е нужно да се каже дали става дума за кола от 5000лв или 50000лв?
Колко годишна е колата?
Доколкото съм гледал, някои предлагат лизинг, но само за коли до определена възраст.
Другия важен въпрос е дали ще има самоучастие или се търси цялото финансиране?

Иначе можем да си говорим дълго за покупка на лизинг - за и против :icon_lol

Както казаха колегите по-долу, не става въпрос за скъп автомобил и голяма стъпка, планирам автокредит от 8000лв, изплащане за 2,5г.(като естествено имам планове да го погася до година). Останалите разходи по обслужване и т.н. си ги поемам.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот hooligan_sk » Съб 13 юни 2020 17:07


На твое място бих поровил за някоя запазена xsara picasso, scenic или някакво такова ванче за 3-4-5К. Тези за които питаш в другата ти тема, са си доволни гробници към днешна дата, че чак с кредити и лизинги да се занимаваш. :th_up


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот vocil » Съб 13 юни 2020 20:56


Извадил съм си едно златно за мен правило при покупка на автомобил - сумата дадена за него да е горе долу колкото месечния ми доход. Така автомобила може да се поддържа в добро състояние без да се натоварва бюджета.
Купуването на пасив(автомобил) на лизинг или кредит (изключвам фирмените) е набутване в две посоки--обезценка на автомобила и същевременно лихвите по кредита.
На въпроса-по добре кредит, автомобила става твой веднага и правиш каквото искаш с него.
Приятелски съвет, щом трябва кредит за тази кола, значи тя не е за теб.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот joro_kem » Съб 13 юни 2020 21:09


Много хора работят за под 1000 лв на месец, за тях нещо не е релевантна въпросната формула. Или да ползват рейса? Айде по-сериозно!


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот group® » Съб 13 юни 2020 21:14


vocil написа:...

Всякакви формули и сметки съм чувал за кола спрямо месечен доход, но за 1 месец не бях срещал и в най-консервативните бюджетни сметки :icon_lol

По темата:
За такава сума и кола ми се струва, че няма или е рядкост лизинга. Не съм много в час. Единствено се сещам, че ако е истински лизинг (колата не е твоя), ще плащаш 2 пъти прехвърляне и таксите около него, което в този бюджет може да неутрализира евентуалната по-ниска лихва. Особено ако добавиш и каското, което ще е задължително.
От друга страна, ако е кредит има застраховка за кредитоискателя.

Тук във форума малко хора са запознати със всички аспекти и вероятно най-доброто е да си подадеш онлайн (където е възможно) искане за оферта по твоите параметри. Париба не се славят с добри оферти, освен ако нямаш нещо в доходите, което смущава традиционните банки (примерно управител на фирма).

Последна промяна от group® на Съб 13 юни 2020 21:39, променено общо 2 пъти.


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот vocil » Съб 13 юни 2020 21:31


Два примера веднага:Ланча делта, купена за 800лв при доход около 1000 на месец, всичко което трябва се сменя с ново без проблем.
Рено меган, купено за 3 500 при доход около 2500 на месец. Продадох ударения сеат за 1000лв и вс си дойде на мястото. Каквото трябва се сменя веднага без да натоварва бюджета.
Колата е да ми служи, не аз на нея.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот group® » Съб 13 юни 2020 21:48


Колега, това си е твоята камбанария!
Най-малко, доходът не е универсален показател.
Може да изкарваш и 10000лв, но 9500 от тях да отиват за нещо си (ипотека, образование на деца, сметки и т.н.). Може да изкарваш и 2500лв, но да живееш с мама и да плащаш 1/2 сметки - 2400лв чисто за кафенца и бегачки :mhihi
Тъ недей така смело да слагаш формули, които са работещи за теб, но не и за друг.
Има си разни такива сметки, но те са в малко по-различни държави и са базирани на масов случай.
Примерно в Сащ част от възпитанието е финансовата култура - какъв % трябва да отива за дом, кола, спестявания, образование на децата и т.н.
Но то си е цялостен разчет, а не доход/кола.


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Мнение за автокредити

Мнениеот vocil » Съб 13 юни 2020 22:30


Споделих мой опит. Всеки е свободен да харчи парите си както и за каквото иска. Негови са си. Да си живее живота както му е кеф, стига да не пречи на другите.
:beer
Извинявам се, ако съм бил разбран, че налагам моето мнение.
Пс. Почти цялостен разчет също има при мен за материалното, просто споделих този за автомобил.
Пък може би и много пера в него се влияят от интересите, опита и вижданията на индивида.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: gogogo79 и 198 госта