2% данък придобиване

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
Потребителски аватар
ori
Мнения: 170
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 12:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

2% данък придобиване

Мнениеот ori » Вто 09 дек 2008 17:04


Колеги, нали като се купува кола от България при нотариуса се плаща 2% данък върху застрахователната стойност.

Въпросът ми е плаща ли се тоя данък при нов внос от ЕС?




Потребителски аватар
rosy
Вечен БАН
Мнения: 2055
Регистриран на: Пет 15 юни 2007 15:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: 2% данък придобиване

Мнениеот rosy » Вто 09 дек 2008 17:08


ori написа:
Въпросът ми е плаща ли се тоя данък при нов внос от ЕС?

Внос от ЕС- такова нещо не съществува.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Pichaga » Вто 09 дек 2008 17:15


минаваш ли плез нотариус и правиш ли договор 2,5%-няма мърдане
това за София
има и по-високи местни данъци, както каза колегата отдолу

Последна промяна от Pichaga на Вто 09 дек 2008 17:17, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
kok12
Мнения: 640
Регистриран на: Сря 08 окт 2008 18:15
Автомобил: Golf 4
Двигател: ASZ
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kok12 » Вто 09 дек 2008 17:16


Някъде са и 3%


Потребителски аватар
ori
Мнения: 170
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 12:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ori » Вто 09 дек 2008 17:17


Да де ама тя е купена в чужбина, тук не се минава през нотариус... :?


Потребителски аватар
Speed_Am_All
Мнения: 256
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 18:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Speed_Am_All » Вто 09 дек 2008 17:24


С нотариус и без нотариус все тая. Аз мойта е взех от авто къщя, т.е. все едно си е купуваш от магази: даваш парата, зимаш колата + документи и отиваш за регистрация в КАТ. После като я регистрираш данъчното 2.7% от стойноста направена от застраховател. Не става дума за стойноста от каско, допълнителна оценка спецялно за пред данъчните. Струваше около 10лв и я писаха 500лв.(в HDI), а каското ми е за 6000лв(в друга компания).


Потребителски аватар
BigTo
Мнения: 576
Регистриран на: Пон 21 юли 2008 10:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пазарджик

Re: 2% данък придобиване

Мнениеот BigTo » Вто 09 дек 2008 17:35


rosy написа:
ori написа:
Въпросът ми е плаща ли се тоя данък при нов внос от ЕС?

Внос от ЕС- такова нещо не съществува.


Ти сигурна ли си? И колегата май питаше за нов внос, а не за митническото понятие на "внос"

Според мен трябва да минеш през нотариус, само когато колата се прехвърля от един българси гражданин на друг. Ако си я внасяш самичък и си имаш договор от чужбина, пак не минаваш нотариус.


Потребителски аватар
Sir T
the STIG
Мнения: 1403
Регистриран на: Сря 20 апр 2005 22:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Мнениеот Sir T » Вто 09 дек 2008 17:55


2% плащаш върху застрахователната оценка на колата. Отиваш при застрахователен агент, чупиш му едно око, пише ти оценка на кола за 40 000 лв, че струва 1500 и плащаш 2% на тези 1500 лв.
Ако минаваш някой по-отворен нотариус с по-вътрешен човек при прехвърляне въобще не ти трябва и оценка и бележка за платени данъци.


Потребителски аватар
eli99
Мнения: 64
Регистриран на: Нед 02 мар 2008 10:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол

Мнениеот eli99 » Вто 09 дек 2008 17:57


след като купиш кола се регестрира в ДАНЪЧНОТО и се плаща 2% върху фактурната стоиност.


Потребителски аватар
Speed_Am_All
Мнения: 256
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 18:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Speed_Am_All » Вто 09 дек 2008 17:59


E и аз това съм написал. Няма кой да чете. Само, че процента зависи от общината, защото е местен данък. За Плевен 2.7%.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Вто 09 дек 2008 18:31


Има изрично нареждане от данъчните власти до общинските органи за местни данъци и такси да НЕ събират данък придобиване имущество при регистрация на нововнесен автомобил. Този данък се събира единствено при прехвърляне на вече регистриран в България автомобил и се плаща при прехвърлянето при нотариуса. Процента е различен в зависимост от общината, в която е регистриран купувача. За София това са 2.5 %, Русе 3 %, Братя Даскалови 2 % и т.н.


Потребителски аватар
kok12
Мнения: 640
Регистриран на: Сря 08 окт 2008 18:15
Автомобил: Golf 4
Двигател: ASZ
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kok12 » Вто 09 дек 2008 20:59


Добре де,аз си купух колата от Ловеч и ме накараха да платя там 2% на името на продавача и като се прибрах ме накараха тук да платя още 3%,но този път на моето име.

Ко значи тва


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: 2% данък придобиване

Мнениеот morfei1 » Вто 09 дек 2008 21:08


ori написа:Колеги, нали като се купува кола от България при нотариуса се плаща 2% данък върху застрахователната стойност.

Въпросът ми е плаща ли се тоя данък при нов внос от ЕС?


1-во, данъка не се плаща при нотариуса, а 2% данък придобиване се плаща, когато колата се регистрира в данъчното, в рамките на 2 месеца след регистрацията и в КАТ.

2-ро, когато колата е в нос от EС, като база за 2% данък се взема, сумата от договора, който си сключил при покупко-продажбата в чужбина. Ако колата ти е нов внос, но от автокъща, несъм напълно сигурен как става, но данъка се начислява на базата - стойноста по договора, между теб и автокъщата.


Ако договора за покупко-продажба от чужбина е на твое име, няма нужда да се ходи при нотариус, направо в КАТ за регистрация и после в данъчното.

Нотариуса иска експертна оценка от застроховател, за да не стават злоупотреби от сорта на продава 5 годишно VW за 500лв.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Сря 10 дек 2008 0:35


Колега, не пиши глупости! Парите се дават точно на нотариуса, защото без да са платени, той няма право да изповядва сделката! Другия вариант е да отидеш при нотариуса с вече платена такса! Какво прави някой не ме интересува, така е по закон и така се изповядват сделки за МПС, че и за недвижими имоти при повечето нотариуси, поне в София.

По отношение на колегата kok12 - това значи, че са те прецакали здраво. Ловешкия нотариус е трябвало да внесе сумата по сметка на общината по твоята адресна регистрация и да ти даде квитанцията за това. След това, тази квитанция я представяш при регистрацията на МПС-то в твоята община и не плащаш отново, както са те накарали.


Потребителски аватар
kok12
Мнения: 640
Регистриран на: Сря 08 окт 2008 18:15
Автомобил: Golf 4
Двигател: ASZ
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kok12 » Сря 10 дек 2008 9:10


dobrin написа:Колега, не пиши глупости! Парите се дават точно на нотариуса, защото без да са платени, той няма право да изповядва сделката! Другия вариант е да отидеш при нотариуса с вече платена такса! Какво прави някой не ме интересува, така е по закон и така се изповядват сделки за МПС, че и за недвижими имоти при повечето нотариуси, поне в София.

По отношение на колегата kok12 - това значи, че са те прецакали здраво. Ловешкия нотариус е трябвало да внесе сумата по сметка на общината по твоята адресна регистрация и да ти даде квитанцията за това. След това, тази квитанция я представяш при регистрацията на МПС-то в твоята община и не плащаш отново, както са те накарали.


Именно това направих колега,отидох в Община Ловеч и там по сметка на Община Варна в случея внесох 2%,а сега се оказва,че са били 3%,за което колежката която прибира лев незнаела.

Иначе,парите се превеждат по сметка на града където ще бъде регистрирана колата. Объркващо е,при всеки е различно и се получава разминаване



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта