Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Съб 01 Ное 2014 10:08

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: Как се изчисляват болнични?! Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 12:59 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
В болнични съм поради трудова злополука и по цял ден съм си в къщи, чудя се какво да правя - та затова питам...
... как се изчисляват и плащат болничните?!

Хем да се намирам на работа в къщи, хем да зная какво ще получа?!

Благодаря предварително на помогналите!

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 13:29 
Аватар

Местожителство: София
80 и няколко процента незнам с точност,
това естествено от заплатата на която се осигуряваш :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 13:49 

първият ден от работодателя, другите от НОИ, плащат ги след Х месеца, така че имай предвид намалението на заплатата, докато си в болничен

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 14:04 

Здравей! :)
Трябва да се върнеш 6 месеца назад и да събереш за тези месеци заплатата,върху която са те осигурявали.Полученото трябва да го разделиш на броя работни дни през тези месеци и така ще получиш среднодневно възнаграждение.Умножаваш го по работните дни , в които си бил болничен.За първия ден получаваш 100% от работодателя.За другите дни - от полученото среднодневно ,което е за останалите дни болничен ,намираш 80% и това е обезщетението .Само че,има една уловка,че обезщетението не може да е по-голямо от максималния осигурителен доход т.е. ако след всички тия формули и изчисления ,се получи по-голямо число от 2 000лв,ще ти платят само 2000 лв.
Ако ти се чете :) ей тук http://www.nssi.bg/ има повече инфо.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 14:10 
Аватар

зависи каква е причината за болничния, точно при трудова злополука незнам, но ако са те писали по общо заболяване се взима среднодневната брутна заплата, която си получил последните 6 месеца, от нея, първия ден се плаща 100% от работодателя, след това НОИ (първо 90%, третия ден нататък 80%, мисля че при много дълъг болничен, може да слязат до 60%)

че те осигуряват на реална заплата е ок, само че има още една подробност:
- ако те осигуряват над максималната (мисля че е 2000 в момента)

ако си над максимума, се прецекваш->взимаш до него, в останалите случай може и да намажеш, щото % който изплащат са от брутото. Поне така ми обясниха, когато се наложи да попитам скоро :wink:

ПП>>изпревариха ме, но явно за едно и също говорим :)
2000 бруто или нето бтв?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 15:41 
Аватар

И тук идва следващия въпрос - не съм работил с договор... С договор съм от 01.11.2008г. И в този случай какво се прави?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 16:35 

Неприятно :(
Тогава за база ти се взима минималната за страна ,за месеците без осигуровки (мисля че за 2008 е 220 лв)

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 16:50 
Енциклопедист на VW
Енциклопедист на VW
Аватар

Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Горе долу са ти обяснили как е изчислението - Стефи и най-точна (дали е колежка!?).
За да ти се изплаща обезщетение за отпуск по болест има още една условие - да имаш 6 месеца осигурителен стаж. Не говоря за последните 6 месеца, а по принцип. Ако ги нямаш, просто нищо няма да ти се плати. Дори да си се осигурявал 4,5 месеца. Трябва да си подал при работодателя си декларация с номер на банкова сметка, по която НОИ да ти преведе парите, заедно с официален документ от банката, където е сметката, че този IBAN е твой.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Как се изчисляват болнични?! Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 19:26 
Аватар

Местожителство: Г. Оряховица/В.Търново
Автомобил: Skoda Octavia 4x4 Combi 2003
Двигател: TDI-PD
Здравейте, искам да дам малко корекции по темата- при трудова злополука се заплаща по малкото дневно трудово възнаграждение от : 90 % от от брутното тр. възнаграждение и нетното трудово възнаграждение изчислено на базата на 6 предходни месеца, т. к. разбарах че нямя такива, ще се вземе минималната раб. заплата за страната - 220,00лв. Ден от работодателя не се заплаща, само от ДОО.
Инфото е от г-жа mariovasi
поздрави :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 19:47 
Аватар

Благодаря на всички!
Ще пиша какво съм взел, ако темата все още съществува тогава.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Нед 21 Дек 2008 23:30 
Аватар

Местожителство: Варна
При трудова злополука се изплаща 100% от трудовото възнаграждение,ако протоколът от разследването(то е задължително) потвърди ,че злополуката е трудова.Поне така беше доскоро..ако нещо са променили?!

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как се изчисляват болнични?! Публикувано на: Нед 11 Дек 2011 22:25 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Имам единвъпрос свързан не с изчисляването на болничните, а с уведомяването на работодателя :) Има ли законно установен срок за уведомяване на работодателя че си болен. Конкретно случаите, в които болничния се издава примерно 10дни след като си спрял да ходиш на работа.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как се изчисляват болнични?! Публикувано на: Нед 11 Дек 2011 22:42 
Енциклопедист на VW
Енциклопедист на VW
Аватар

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА

Чл. 9. (1) Болничният лист се издава в деня, в който се установи временната неработоспособност. Не се допуска издаване на болничен лист, в който датата на започването на отпуска е по-късна от датата на издаването му. Изключение се допуска само в случаите, когато временната неработоспособност е констатирана в деня, в който лицето е било на работа, независимо от отработените часове или след изтичане на работното му време, както и когато болничният лист е продължение. В тези случаи отпускът, даден за временна неработоспособност, започва задължително от следващия календарен ден, независимо че той може да е неработен за болния.
(2) Осигуреният е длъжен да представи болничния лист или да уведоми работодателя до два работни дни от издаването му.

Този срок не се спазва ако осигуреното лице е настанено за лечение в болнично заведение. Тогава болничният се издава при неговото изписване.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как се изчисляват болнични?! Публикувано на: Нед 11 Дек 2011 22:57 
Аватар

Местожителство: Казанлък
brabus написа:

Този срок не се спазва ако осигуреното лице е настанено за лечение в болнично заведение. Тогава болничният се издава при неговото изписване.

Точно в тези случаи ми е любопитно какво се случва. Как работодателя разбира дали работника е болен или просто не ходи на работа :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как се изчисляват болнични?! Публикувано на: Нед 11 Дек 2011 23:15 
Енциклопедист на VW
Енциклопедист на VW
Аватар

Служителят или негов роднина се обажда по телефона на работодателя, за да го уведоми. Самият болничен се представя по-късно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа