Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Техническа и сервизна информация за Passat
stannii
Мнения: 59
Регистриран на: Съб 13 окт 2007 21:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сoфия

Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот stannii » Пет 20 мар 2009 0:44


Здравейте! Двигателят е 1.6 АЕК. След смяна на повдигачите двигателят наистина поутихна но все пак си тракат и то при подаване на газ доста отчетливо се чуват, на празен ход по-малко но пак се чуват. Според майстора било нормално докато се напаснат с разпределителния вал. Дали наистина е така или мотора е толкова амортизиран, че няма как да се избегне този неприятен шум, дори и с новите повдигачи. Благодаря ви предварително!




Потребителски аватар
snupeca
Мнения: 11200
Регистриран на: Чет 03 юли 2008 8:26
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: ALH
Местоположение: Смолян
Контакти:

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот snupeca » Пет 20 мар 2009 0:50


С какво масло си, и на колко км е колата? но го има и този момент на напасване :wink:


stannii
Мнения: 59
Регистриран на: Съб 13 окт 2007 21:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сoфия

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот stannii » Пет 20 мар 2009 1:04


С какво масло си, и на колко км е колата? но го има и този момент на напасване



Маслото е Мотул 10W 40, а двигателят е на над 250000, но точно колко не се знае. Значи все пак има вероятност тракането постепенно да изчезне? :mrgreen:


Потребителски аватар
zdravko_dimitrov1986
Мнения: 1769
Регистриран на: Сря 17 окт 2007 17:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот zdravko_dimitrov1986 » Пет 20 мар 2009 9:33


Би трябвало да изчезне, все още се сработват. :lol:


Потребителски аватар
jigsaw
Мнения: 83
Регистриран на: Сря 15 авг 2007 12:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот jigsaw » Пет 20 мар 2009 11:09


Колега, личното ми мнение, че подобно нещо като "напасване" на повдигачите не съществува поради простата причина, че където са леглата на повдигачите, луфтовете на разпределеителния вал, луфтовете на клапана във водачите и т.н. са строго дефинирани от производителя и са дадени максимално допустими отклонения от тях а повярвай ми те са наистина много ама наистина много малки и в никакъв случай не могат да предизвикат някакви силно осезаеми шумове.Тоест ако нямаш износвания извън тези максимално допустими норми и единствено са били "свършили" повдигачите или някои от тях то смяната им щеше да реши проблема с "чукането" на 100%.Факта, че след смяна продължава да "чука" говори, че има и друг проблем отделен от прецаканите повдигачи.Ако чукането в момента наистина е от повдигачите това по-скоро говори за проблем с налягането на маслото, което може да провери лесно като се измери.Другия варянт е чукането да не е от самите повдигачи,а да идва от разпределителния вал.Когато вала се износи започва да "хлопа" в собствените си легла което се изразява в екцентрични движения нагоре-надолу.Получава се така, че когато гърбицата започне да натиска повдигача на долу вместо повдигача да слезе на долу и да натисне клапана то вала се повдига нагоре поради противодействието на двете пружини на клапана и чука или в собствените си черупки или чука в челото на повдигача заради тези луфтове които са се получили.


Потребителски аватар
jagler
Мнения: 1203
Регистриран на: Нед 15 юли 2007 14:08
Автомобил: PASSAT B-5.5
Двигател: ALZ 2002
Местоположение: Стара Загора

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот jagler » Пет 20 мар 2009 17:05


Моя съвет е като препатил и аз от /нови/ повдигачи да си запазиш старите и когато ти блокират някой от новите да си сложиш пак оригиналните и както каза колегата по-горе си виж налягането на маслото :wink: ,а това с разхлопването на разпределителния вал е малко вероятно.


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот nepreklonniq » Пет 20 мар 2009 17:36


Колега! Извинявай, но за двигател на незнайно-колко си километри,защо използвате масло 10W40??? Аз знам, че това масло е рядко за толкова много километри и би трябвало да е минерално 15W40. Колкото до тракането- ако не са повдигачите е възможно да са износени шийките на разпределителния вал, и оттам и по-голям луфт и тракане на средни и високи обороти на мотора. Всичко това и с рядко масло...


Потребителски аватар
jagler
Мнения: 1203
Регистриран на: Нед 15 юли 2007 14:08
Автомобил: PASSAT B-5.5
Двигател: ALZ 2002
Местоположение: Стара Загора

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот jagler » Пет 20 мар 2009 17:46


При работна температура вискозитета и на 10/40 и 15/40 е един и същ въпроса е дали тракат сутрин или на загрял двигател,аз по-принцип си карам с 10/40 пробвал съм и с 15/40/минерално/ и все същата работа.


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот nepreklonniq » Пет 20 мар 2009 18:35


Да, така е! В някои темп. диапазони вискозитета на двете масла е почти еднакъв, но точно тук е мястото да кажа, че при студен мотор, който не е нов вече :D е по-добре да е с по-гъсто масло. Личен опит - от една проба - първото масло, не го знаех какво е като купих колата, но като го смених й сложих 10W40. И, ужас трака та се нетрае!!! После сложих другото 15W40 след 7000 км.Сега съм пак с 15w40 - на 4000км. и не ми тракат повдигачите вече. Мисля, че нашите климатични условия и износени автомобили са си точно за 15W40 - независимо от коя марка масло!


stannii
Мнения: 59
Регистриран на: Съб 13 окт 2007 21:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сoфия

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот stannii » Пет 20 мар 2009 21:30


Благодаря ви за мненията колеги. Реших се да сменя повдигачите, защото 1 или 2, според майстора, се бяха разтракали при загрял двигател и това ме дразнеше. Сега се чуват усезаемо по-слабо, но неравномерно, тоест ту се чуват ту затихват - това на празен ход. При подаване на газ е същото, но по-отчетливо. Майстора ми показа старите - както се изрази циментацията им е заминала и според него са доста износени. Сподели ми и неприятния факт, че колата е карана доста време със старо масло, защото по капака на клапаните е се е полепило нещо подобно на грес и кой знае надолу по двигателя какво е! Явно двигателя е доста износен в крайна сметка. Интересното е че след смяната на повдигачите колата като че ли си подобри динамиката, а може и да си въобразявам. Разбира се, че ще проверя налягането на маслото но едва ли ще се окаже това проблема. Относно маслото, от колегите от форума и от майстори знам, че то трябва да е 10W 40 именно заради хидравличните повдигачи а е MOTUL, защото тук доста го препоръчват. Колега jagler разбира се, че си запазих старите. Бях вече прочел постовете ти :D Но май за съжаление ме чака основен ремонт или смяна на двигател или нова кола :mrgreen:


Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2078
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот vladtod® » Съб 21 мар 2009 18:34


Абе незнам дали мотора е износен +ама това с минералното и полусинтетиката за мен е относително,ще дам едно наблюдение над една кола от "врага" Вектра Б,в момента е на 540 000 км,от 395 000 се кара с 10/40 ,напоследък около(към 500 000) слагам 15/40 е да ма повече трака от колкото с 10/40 :idea:


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот zfa159 » Съб 21 мар 2009 18:48


И аз сменях моите наскоро - взех ги 2-ра ръка на 3000км от работеща и не тракаща кола - при мен си тракат а старите ми не тракаха - явно има момент на наместване....засега няма да я пипам въобще пък то ще си каже.


stannii
Мнения: 59
Регистриран на: Съб 13 окт 2007 21:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сoфия

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот stannii » Нед 22 мар 2009 23:07


Здравейте колеги. Май има надежда нещата да си дойдат на мястото :P . Тази събота и неделя изминах около 600км. Шума от "тракащите" повдигачи на празен ход почти изчезна, само от време на време някой се обажда и то сериозно трябва да се заслушам за да го чуя. Според майстора за да няма такъв проблем трябва да се учим от сервизите на "TOYOTA" . Там задължително при всяка смяна на маслото слагат в старото масло някаква специална добавка за почистване на двигателя, който рабои около 10 мин. с добавката, след което се сменя маслото с новото. Въпреки, че струва около 30-40лв. шишенцето, при следващата смяна на маслото ще я използвам та да видия за какво иде реч.


Потребителски аватар
dandan
Мнения: 768
Регистриран на: Сря 28 мар 2007 7:31
Автомобил: Passat B5-5
Двигател: AHA 2003
Местоположение: Montreal

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот dandan » Пон 23 мар 2009 1:39


Ако при смяната е останало и едно мехурче въздух при пълненето на повдигачите преди смяната си оказва влияние, трябва малко време за да се поразтвори въздуха в маслото и да изчезне.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Чисто нови хидравлични повдигачи, а "тракат"...!?

Мнениеот niks76 » Пон 23 мар 2009 9:16


повдига4 при бензинов мотор се 4ува и когато някоя свещ не работи на 100процента-прегледаи си и запалителната система



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: A999, matence и 51 госта