Как да си направим резонантно гърне?

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 465
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот venll-vr » Пет 15 май 2009 11:31


Имам голф 3 и искам да изхвърля катализатора и да сложа резонаторно гърне. На катализатора е монтирана ламбда сондата и въпроса ми е някой знае ли схема, конструкция, как се пресмята за да си го направя сам. Търсих в интернет и нищо конкретно не открих. Най-често срещано е надупчена тръба увита с вата и неясни размери, но тука идва проблема с ламбдата дали ще може да работи коректно /наскоро е сменях и още ме боли от цената/ или ще подава фалшива информация на ЕКУ-то тъй като между нея и изходящите газове ще има вата.

Тук цитирам какво намерх в интернет за резонантно гърне и смятам, че ако отида да го сменят в някой гараж едва ли ще постигнат описаните по-долу параметри.

Предназначението на резонаторът е да пропуска безпрепятствено изгорелите газове, а пък да отразява ударната вълна като в огледало и да я върне обратно към двигателя.
Отразената ударна вълна достигайки затворения изпускателен клапан, се отразява и от него. Ако дължината на тръбата до резонатора се подбере по такъв начин, че отразяването от клапана да стане непосредствено преди отварянето му, то скокът на разреждане (вакуума) последващ след ударната вълна, ще изсмуче изгорелите газове от горивната камера и ще подобри продухването на цилиндъра.

Ще съм Ви благодарен ако ми помогнете.




Потребителски аватар
alex_zazy
Мнения: 1045
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 6:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен Golf 2 GTI 8v 1990г. черен брикет!

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот alex_zazy » Пет 15 май 2009 20:21


Сондата се слаа на трабата преди гърненцето :012: .


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот Ivaile » Пет 15 май 2009 21:42


Maй няма кой да те разбере правилно.. .. Всъщност на теб ти трябват ТО4НИ размери , вкл обем на резонантно гърне ,но за всеки тип мотор-1.6, 1.8 или 2.0 са различни, мисля!Идеята е интересна, така че ,ако го направиш , опиши резултата :да:


bachest
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 23 авг 2007 22:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот bachest » Сря 20 май 2009 14:15


Здравей колега. И аз ударих на камък по този въпрос. Едва ли някой би ги дал така наготово схемите и чертежите. Още повече, че всеки двигател си има своите особености и никой няма да се наеме да вади чертежи за катализатора на твоята кола, на моята и т.н. Мисля, че са доста индивидуални нещата. Има някакъв инжинер (забравих му името), който рекламираше доста активно по всички клубни форуми, че изработва правилните гърнета. Логично е, че ползва някаква техническа литература за начина на изработка, изчисляване и т.н. Едва ли се чеши по главата и информацията да му идва от космоса. Лошото е, че най-вероятно това което ползва той като литература (а и не само той-тези които се занимават с това професионално) е в книжен вид. Книги и т.н. ...виж ако беше под формата на софтуер, друга работа. Или поне аз така си мисля, защото абсолютно нищо няма в нета. Но пък не съм и ровил кой знае колко.
Когато са излизали от завода, почти всички коли от това поколение са били във версия с катализатор и версия без катализатор. Тези които са без катализатора, на негово място се слага обикновено гърне. Лошото в случая е, че при теб сондата е на самия катализатор. А фабричното гърне което се продава за твоя двигател, върви с тръбата, която идва от колектора и цената е космическа. Докато при мен сценария е малко по друг. На ABS двигателя, се продава само гърнето.
Изображение
Цената му в немското фау-ве е стотина евро. Тука в България са страшни кожудерници. Цените на всички части са с едно 20-30 процента по скъпи от там. Егати доставките, егати комисионните. Другия плюс е, че всичко е с гайки и болтчета. Няма заварки и точно за 15 мин съм го монтирал. Конкретно май не ти помогнах кой знае колко, но ако има развитие при теб - пиши.

А, и само да вметна преди някой да ме посъветва, че варианта с тръбичката на мястото на катализатора го знам!


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 465
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот venll-vr » Чет 21 май 2009 19:22


Благодаря за компетентният отговор. Причината да пуста тази тема е именно, че като идеш при майстор ти казват "Ще ти сменим катализатора с тръба на която заваряваме гайка за ламбдата. Знаеш ли на колко сме го правили така?" Но смятам, че това не е решението! За сега смятам да си направя гърне с размерите на катализатора и да монтирам две прегради с дупки примерно ф5 мм. на тях, като първата ще е след ламбда сондата, но това ще стане в близко бъдеще. Има ли резултат ще пиша.

Последна промяна от venll-vr на Нед 24 май 2009 20:29, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
alex_zazy
Мнения: 1045
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 6:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен Golf 2 GTI 8v 1990г. черен брикет!

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот alex_zazy » Нед 24 май 2009 15:06


Не вярвам да постигнеш нещо кадърно в домашни условия, като се има в предвид сложната конструкция на резонатора (истинския) вътре.
muffler-cutopen.jpg
Прикачени файлове
muffler_crosssection_1500-3.jpg


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 465
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот venll-vr » Нед 24 май 2009 20:33


Е нали човек го е правил и не е атомна физика. Смятам да реализирам нещо като от втората снимка и смятам, че ще е по-добре от колкото права тръба.


Потребителски аватар
alex_zazy
Мнения: 1045
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 6:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен Golf 2 GTI 8v 1990г. черен брикет!

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот alex_zazy » Пон 25 май 2009 20:08


Човек или по скоро инженери са го измислили, но машина го е направила. Много е важно каква вата ще ползваш. По принцип оригиналните гърнета нямат вата и са много сложни вътре, както и в състава на метала участва и хром-никел и за това карат по 10-15 години.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот moimoimoi » Пон 25 май 2009 20:43


пич имам едно резонансно гърне,ново/на 4000 км/
ако си навит -за 20 лева го отнасяш,естествено ще се наложи малко заварки за да го закачиш за твойте тръби
Прикачени файлове
img171.jpg


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 465
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот venll-vr » Вто 26 май 2009 19:21


Тема е да си направим, а не да купим, но все пак ти благодаря!/а пък и сливен е доста далече и няма резба за ламбда сонда/


Потребителски аватар
alex_zazy
Мнения: 1045
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 6:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен Golf 2 GTI 8v 1990г. черен брикет!

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот alex_zazy » Вто 26 май 2009 20:31


16 по 1.25 мисля че беше резбата.


Калоян9333
Мнения: 31
Регистриран на: Сря 21 яну 2009 15:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот Калоян9333 » Сря 24 юни 2009 18:26


не знам каде имах снимка на моето гърне точно когато гръмна и е много удобен вариант за теб е и за мен щото аз съм го правил :) ако намеря снимка дай ми скайп или поща да ти я пратя да видиш!!! но да ти обясня какво представлява а за резбата трябва да си я направиш!!! тези двете са много сложни за домашно изпълнение за това според мен хем прави доволен звук хем не търсиш вата да го тъпчеш!! Та за моята 2-ка взех същите размери на старото гърне използвах същата дебелина траба не знам колко мм беше,взимаш си ламарина нераждавейка поне 3мм за да знаеш че ще караш по дълго време! и значи вътре трабата си влиза от средното положение на гарнето както си е режеш я по средата слагаш ламарина с диаметъра на трабата и я заваряваш и така трабата ти от колектора е запушена после зимаш ракетата и прави рески на трабата от двете срещуположни страни мисля около 12 рески, после другата част от трабата която ще излиза на зад се заваря централно за тази запушената и по сущия начин я нарязваш после ти си си премерил страниците згъваш си ламарината слагаш си страниците със заварки разбира се един шев по цялата дължина на гърнето кадето се съединява и го налагаш за да видиш каде са си сложиш укачвачите за тампоните! сега се сетих че на баща ми бъдещото гърне е долу в гаража така че мога и снимки да пратя какво долу горе трябва да стане!!!и за феновете за по грамогласни гърнета може тази ламарина която затапва да има дупка от около 1 см ф може и малко пове4е според това колко иска да ръмжи :)


Потребителски аватар
designer1
Мнения: 526
Регистриран на: Пон 17 мар 2008 14:37
Автомобил: Skoda Rapid 1i2 TSI
Двигател: CJZC 2015
Местоположение: София/ GTI 2L 8v ADY

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот designer1 » Чет 25 юни 2009 11:47


Тъй всичко хубаво, само дето дебелина 3 мм неръждавейка при това в домашни условия забрави да я сгънеш, нема начин! Препоръчвам максимум 1,5 мм дебелина на листа за облицовката , като даже и тогава ще трябва да го нагряваш с бензиновата ламба за да го увиеш :Mr Green Fun


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 465
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот venll-vr » Пет 26 юни 2009 9:09


Хубаво е да постнеш снимката тука, за да могат повече хора да я видят.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как да си направим резонантно гърне?

Мнениеот Vizor » Пет 26 юни 2009 9:27


Аз много хубаво направих с резонансното ми гърне..
купих си онова горе дето го пусна пича :lol: ф63 беше вътрешен и съм адски доволен!!!



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта