Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Техническа и сервизна информация за Passat
nikvw
Мнения: 88
Регистриран на: Нед 18 окт 2009 20:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот nikvw » Съб 19 дек 2009 11:23


Здравейте колеги,
Искам да попитам как работи и какво се включва като системи за сигурност при Пасат б5.5 4моушън, който има ESP?
До сега си мислех, че ESP-то е като надградка на другите системи за сигурност и не може да имаш ESP без да имаш ASR например. Сега всички нови автомобили, които предлагат ASR включват и ABS+EVB+MBA+MSR+ASR. А ако искаш да имаш ESP, на всички тези системи имаш +ESP.
Моят Пасат б5.5 4моушън има ESP бутон и сега останових следното:
ESP-то си работи супер, ако има някакво странично приплъзване, колкото и да е малко то(сега в снега имах възможност да го усетя добре и да видя как присветва лампата, когато се включи).
Обаче, ако например колата е спряла и е с прав волан и (на заснежен паркинг) дам повече газ и си превъртат и четирите колела или по-точно едно предно и едно задно мисля, не ми се включва лампата за ESP-то, а и не мога да усетя поне да ми отнема от газта, за да предотвърди преплъзването на колелата, което прави ASR-a попринцип.
Някой знае ли това ESP при Пасат б5.5 (2004 година е моя) какви системи за сигурност включва и има ли ASR или някакъв подобен тракшън контрол, под каквото и трибуквено наименование да е съкратен :) И има ли нещо от сорта - ESP се включва само над 15 или ХХ км/ч?
Предварително благодаря!




Потребителски аватар
actros1846
Мнения: 458
Регистриран на: Нед 12 апр 2009 16:05
Автомобил: AUDI A4 B5 1.9 TDI Avant Facelift
Двигател: AFN 1999
Местоположение: Кичево

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот actros1846 » Съб 19 дек 2009 11:29




nikvw
Мнения: 88
Регистриран на: Нед 18 окт 2009 20:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот nikvw » Съб 19 дек 2009 11:46


Благодаря колега!
Попринцип съм чел какво е то ЕСП и как работи, но ми стана станно, че когато съм с прав волан и превърта гуми не ми се включва някаква система и не ми свети лампичка, а и поне не усетих да ми отнема от газта и въртящия момент на двигателя (но може просто да не съм усетил).
От онзи текст, нещо май не разбрах едно изречение:
"Шофьорът на Golf може, впрочем, да изключи неговата ESP с натискане на бутон, при изкачване на наклони и при пътуване върху нездрава основа."
Защо да изключва ЕСП-то при изкачване на наклон? Нали това е идеята (има едно клипче от Fifth Gear, където тестват АБС, АСР (тракшън контол) и ЕСП). И при изкачване на заледен наклон точно тракшън контрола подпомага да се отнеме от газта автоматично, за да има само необходимия въртящ момент за да се изкачи колата и да не приплъзват гумите??? Като се изключи ЕСП-то, не изключва ли и АСР-а например? Защото ако имаш само АСР - имаш бутон да го изключиш, но ако имаш ЕСП имаш само ЕСП бутон за изключването му.
А какво е и "нездрава основа"? Трябва да изключиш ЕСП-то ако си на сняг ли?!? Нещо не доразбрах от това изречение май...


Потребителски аватар
actros1846
Мнения: 458
Регистриран на: Нед 12 апр 2009 16:05
Автомобил: AUDI A4 B5 1.9 TDI Avant Facelift
Двигател: AFN 1999
Местоположение: Кичево

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот actros1846 » Съб 19 дек 2009 13:46


Да и аз точно това не можах да го разбера, но си го обяснявам така.На такъв път не рабори хубаво.


Потребителски аватар
Peteff
Мнения: 1757
Регистриран на: Сря 03 окт 2007 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас,Поморие,Salzburg
Контакти:

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот Peteff » Съб 19 дек 2009 14:51


при мене (б5) като дам повече газ и усети че превъртат гумите спира горивото по електронен път докато зацепи.пресветва и лампата за есп в този момент . виж вчера нарочно го тествах в завоите като поднасях умишлено и усещах как чука спирачки на които колела е необходимо за да влезе в траекторията по която се движи колата , но не видях светва ли лампичката в този момент.


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот dancing_niki » Съб 19 дек 2009 18:53


Бъркате понятията колеги, тракшъна се съобразява с приплъзването при ускорение, ASR e блокаж на диференциала, ESP предотвратява колата да поднесе в завой.


nikvw
Мнения: 88
Регистриран на: Нед 18 окт 2009 20:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот nikvw » Съб 19 дек 2009 19:59


Ето клипчето, за което говорех.
http://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE
Както казват в него, всички системи са създадени там (което ще рече на сняг) и ако работят там, значи ще работят и при всякакви други обстоятелства.
За това ми е малко странно, което са писали от ФВ, да изключва ЕСП-то при изкачване на наклони и при пътуване върху нездрава основа. Според мен точно при сняг е мноооого полезно ЕСП-то когато се движиш! И не само при сняг де :) Но пък когато потегляш, може и да има някакви "прекалени" отнемания на мощност и да не може да тръгнеш и да трябва да го изключиш. Но при шофиране на сняг, ЕСП ОСТАВА пуснато ;) Вижте клипчето накрая!
А това, за което става въпрос там е ТС (тракшън контрол), който спомага при изкачване на заледени наклони например. Той независим и различен ли е от системите включващи се в ЕСП?
Мога да дам пример с мерцедес или бмв, където всички след 1999 някъде, а може и по-рано, имат АСЦ, което действа, от опит, като дадеш повече газ и чувстваш как ти отнема от моюността на двигателя, за да не ти препрлъзват колелата и ти светва лампата. А следващата система е ДСЦ (при бмв например), която е ЕСП дефакто(при него нямам опит какво светва при различните ситуации).
Но при моята кола, поне не усетих да ми отнема от мощността на двигатела, а и лампата не светна. Не знам дали е защото е 4 моушън или поради каквато и да е друга причина. Пък си работи ЕСП-то, защото при странични занасяния веднага се включва и свети лампата.
Явно ТС е разично от АСР, но пак действа по подобен начин, като отнема от мощността на двигателя, за да зацепят колелата... Ще трябва да тествам по-внимателно на някой безлюден паркинг и пак ще пиша.
А някой знае ли Пасат б5.5 от 2004г какво включва ЕСП-то или б5, сигурно е същото?!?


nikvw
Мнения: 88
Регистриран на: Нед 18 окт 2009 20:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот nikvw » Пон 21 дек 2009 22:56


Днес пак тествах ЕСП-то... И нещо не мога да разбера как се държи точно. Като карам направо бавно и има лед отдолу и я настъпя леко, явно ако тръгне, дори и незабелижимо настрани, веднага се включва ЕСП-то. Но ако съм спрял и дам много газ... и усещам как превъртат колелата, но май не се включва ЕСП-то или поне се включва незабелижимо... Но е добре де... не бих го изключил ако не искам нарочно нещо да си "поиграя" или може би от някъде да изляза ако ще помогне.
Не забравяйте - ЕСП работи по-добре, от който и да е човешки рефлекс!


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот dancing_niki » Пон 21 дек 2009 23:06


ето едно елементарно обяснение: http://www.youtube.com/watch?v=L1qt84c2 ... re=related

За ASR-a, това е само блокаж на диференциала. Тракшън контрола отнема от мощността. ESP работи най-много със спирачките, но новите модели могат да отнемат от мощността и да работят със скоростната кутия.


Потребителски аватар
Peteff
Мнения: 1757
Регистриран на: Сря 03 окт 2007 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас,Поморие,Salzburg
Контакти:

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот Peteff » Вто 22 дек 2009 5:31


а пък аз да ви споделя че есп-то на нашите пасати включва в себе си поне две системи - тракшан контрол и против приплъзване . това от опит го казвам . може да включва и още системи които са незабележими за просто "око"


Потребителски аватар
nikolay80
Мнения: 132
Регистриран на: Нед 01 юни 2008 21:53
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF 2001г
Местоположение: Сливен

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот nikolay80 » Вто 22 дек 2009 23:04


ЕСП-то на този пасат има и ASR и EDS.ASR е точно затова да не допуска боксуване и лампата на ESP свети когато се активира дори с много ниска скорост като дадеш газ без да поднася колата а EDS е електронен блокаж на диференциала.
Това от линка по горе на колегата

Речник на понятията:Регулиране приплъзването на задвижването (ASR)-Задействането на регулирането на приплъзването се показва от мигаща контролна лампа, намираща се в комбиниран инструмент. Регулирането на приплъзването включва електронния диференциал (EDS) и е съставна част на електронната стабилизираща програма (ESP). Деактивирането на регулирането на приплъзването е възможно чрез ESP-ключа.


nikvw
Мнения: 88
Регистриран на: Нед 18 окт 2009 20:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion?

Мнениеот nikvw » Сря 23 дек 2009 22:14


Ами не знам, но според мен АСР-а при ФВ групата и АСЦ при БМВ или Мерцедес се различават малко. АСЦ-то доста чувствително ти отнема от газта и все едно си пуслнал газта, а ти я държи настъпена. А доколкото АСР-а, явно ограничава преплъзването на колелата, но не спира така чувствително газта. Колелата си превъртат, макара и да предава нещо на едното и/или на другото. А това се вижда лесно, като оборотите ти се вдигнат чувствително, а колата ускорява бавно :) Докато при АСЦ-то не ти позволява да вдигнеш оборотите, направо ти реже яко от газта, ако не може да поеме и ти превъртат гумите. Иначе тествах при едно колело на сняг, а другото на изчистен асфалт и беше много добре, светва веднага ЕСП-то и не ти позволява да се шикалкави колата... Хуваво си е това ЕСП :) спор няма!



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 68 госта