Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот black` » Чет 14 яну 2010 22:43


та и глоби сложили от 500 до 1000 лева. Случайно прочетох за това велико решение и как обхващало всички безработни самоосигуряващи се? :?: :roll: Някой може ли да разясни за какво става въпрос в смотаната декларация или целта пак е да се съберат парички с глоби от безработните, които не я подадат до края на Февруари? :roll:
И какво по дяволите декларирам точно с нея? Че съм безработен ли или че си внасям сам вноските? :evil: :twisted: Тия малоумни ли са дето измислят такива простотии или ги тресе яко шизофренията се питам. :censored: :censored: :censored:
Всички лица, които имат задължение сами да внасят здравноосигурителни вноски от 01.01.2010 г. подават нова декларация – образец 7. Тя се подава в териториалните структури на НАП по постоянен адрес. Това в масовия случай са трайно безработни, които не получават обезщетения от бюрата по труда и не са осигурени здравно от държавата. Задължението за подаване на декларация образец 7 не се отнася за лицата, регистрирани като самоосигуряващи се (едноличните търговци, собствениците или съдружниците в търговски дружества, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност, земеделските и тютюнопроизводителите).

Декларация образец 7 се подава в срок до края на месеца, следващ месеца, в който е възникнало обстоятелството за внасянето на здравноосигурителните вноски от лицата, които не са осигурени на друго основание. Тоест ако от 1 януари сте в това качество и трябва сами да внасяте здравноосигурителни вноски, то до края на месец февруари трябва да подадете декларация образец 7. Всички, които не подадат декларацията, но са били задължени да го направят, ще бъдат глобени от 500 до 1000 лева.

Декларация образец 7 може да се изпрати и по пощата с обратна разписка.

От 2010 г. влиза в сила още една промяна, която засяга българските граждани. От началото на годината здравноосигурителните права на лицата, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца, предхождащ месеца, в който лицето потърси здравна помощ, платена от Националната здравноосигурителна каса. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими вноски.

От тази година лицата, които сами внасят здравноосигурителните си вноски и не са регистрирани като самоосигуряващити се (трайно безработни и не получават обезщетение от Бюрата по труда, не се осигуряват от държавата и др.), дължат месечно 16,80 лева за здравни вноски. Те се внасят до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.




Потребителски аватар
avanto
Мнения: 232
Регистриран на: Пон 07 яну 2008 22:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот avanto » Чет 14 яну 2010 23:55


Онзи ден като гледах новините и изтърсиха тази "уникална" новина и на мен ми стана интересно какъв е замисъла на тази декларация. Абсолютна глупост е за мен. Не стига, че човек си плаща здравните осигуровки, които тая година са вече почти двойни, ами и декларация пускай и ако не я пуснеш разбираш ли айде вземи тая глоба :screwy Сигурен съм, че това е идея на великия министър Дянков :Mr Green Тоя човек само пари, данъци и глоби са му в главата. Тази глоба няма да удари богатите, а ще удари пак нормалните хора, които със съвест си плащат осигуровките и не са разбрали, че трябва да подадат такава декларация. Направо нямам думи :screwy


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот black` » Чет 14 яну 2010 23:59


Аз нищо не разбирам защото до сега само правя превод в банката когато си искам и толкова. Като почна да работя си ме осигуряват от там. Да не би тая декларация да се пуска само ако имаш пропуснати вноски или е за всички безработни без значение? :roll:


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот Winner25 » Пет 15 яну 2010 0:01


Мисля че е за всички безработни. Спиташ работа => подаваш декларация.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот joromnt » Пет 15 яну 2010 0:04


Целта на това творение е да декларираш че си самоосигуряващ се безработен. Така да се каже, че сам си плащаш осигуровките. Ходих и я подавах, пълна глупост. Казаха ми за колко месеца трябва да платя, и ме питаха дали ще плащам. Платих и си тръгнах. И ми казаха че съм със непрекъснат здравноосигурителен статус /квото и да означава това?/ . В общи линий ако не я подадеш тая декларация, ще ти лепнат глобичка, и после пак ще си платиш рано или късно осигуровките. Ааааа, и още нещо, на осигуровките има лихвичка.


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот my heart iS iCe » Пет 15 яну 2010 0:06


Winner25 написа:Мисля че е за всички безработни.

:да: Да, относно за безработните се отнася, поне така разбрах от новините. Целта е и безработните да плащат! И другото което е, ако не си платиш 2,3 вноски, отнася се за самоосигоряващите се, ти слагат съответната глоба. Също така се отнася и за фирмите. Ако не ти внасят навреме усигоровките, здравните 2-ри 3-ти път и фирмата го отнася!

п.п Явно искат да ни вкарат в правият път, но не по този начин. Нека вдигнат нинималната заплата на 500 лева и тогава да видим дали няма да се оправят нещата!


Потребителски аватар
Rijo
Мнения: 842
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 19:57
Автомобил: BMW e39
Двигател: M54B22

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот Rijo » Пет 15 яну 2010 5:17


IceHeart написа:Нека вдигнат нинималната заплата на 500 лева и тогава да видим дали няма да се оправят нещата!


Няма да се оправят нещата. Само ще докара инфлация.


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот black` » Пет 15 яну 2010 11:52


Ами те са ги вдигнали двойно почти от миналата година. Не знам как очакват да се плащат редовно. То преди не ги бях плащал по 5-6 месеца редовно та сега ли? :lol: Та с тая декларация ли? :063: Мисля да им я пусна с писмо с обратна разписка както са писали че става. И по-нататък ще им пусна декларация, че не живея в българия, за да не ме занимават с глупости повече. :lol: :screwy
Да не говорим, че сигурно над 1000 лева съм внесъл по тия здравни осигуровки и една пълна пломба на зъб не ми покриват от измислената каса даже. :063: :screwy


Потребителски аватар
T.Spark
Мнения: 309
Регистриран на: Пет 15 юни 2007 17:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна VW Golf III 1.8 ABS GT

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот T.Spark » Пет 15 яну 2010 12:56


http://www.nap.bg/ospage?id=204
Първият документ е въпросната декларация. От данъчното ми обясниха, че сам мога да си принтирам и когато плащам вноската за месец януари ,което ще стане до 10 февруари, трябва да я дам.


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот black` » Пет 15 яну 2010 13:10


Колеги някой знае ли какво трябва да изпратя на тия от НАП, за да се откажа официално от здравно осигуряване без да напускам страната? И за да не напишат някакви глоби после? :?: :roll:


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот jordanpar » Пет 15 яну 2010 13:25




Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот maxpayne » Пет 15 яну 2010 13:28


black` написа:Да не говорим, че сигурно над 1000 лева съм внесъл по тия здравни осигуровки и една пълна пломба на зъб не ми покриват от измислената каса даже. :063: :screwy

Това за пломбата е така, обаче дето си дал над 1000лв е съвсем невероятно, защото допреди година някъде ако не греша здравните вноски бяха по 6лв на месец. Някак не ми се вярва да си плащал 150 месеца. Виж, ако си плащаш пълното самоосигуряване там отиват доста повече, но тогава ти се води и трудов стаж за пенсия и т.н. Но само за здравните беше толкова - към 6лв


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Пет 15 яну 2010 13:28


идеята на тая декларация е да те накарат да си плащаш здравни осигуровки дори когато си безработен. в тая криза иначе ще фалира здравната каса. разбира се единствените потърпевши от фалирането на касата са пенсионерите, каквито ние никога няма да доживеем да бъдем, тъйкато когато стана на 63, пенсионна възраст ще е 123 години за мъжете и 142 за жените.


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот black` » Пет 15 яну 2010 13:32


Ами като съм работил? Тогава съм плащал по доста повече. Зависи на колко заплата ме е осигурявала фирмата. Нали не съм бил цял живот безработен.
Да не говорим, че дори баба ми вече няма полза от моето плащане. Тъй като няма нито безплатни лекарства, нито нищо което да и покрива здравната каса както беше преди. Затова искам и да се откажа от "услугите" им. Да видим кой кого. :lol: Как ще ме задължат да плащам за услуга която дефакто не получавам? :roll:
Молба до НАП ли се пише за отказ или как става номера? :roll:


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Декларация №7 за ЗО към НАП?! Каква е тая простотия ...

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Пет 15 яну 2010 14:27


black` написа:Ами като съм работил? Тогава съм плащал по доста повече. Зависи на колко заплата ме е осигурявала фирмата. Нали не съм бил цял живот безработен.
Да не говорим, че дори баба ми вече няма полза от моето плащане. Тъй като няма нито безплатни лекарства, нито нищо което да и покрива здравната каса както беше преди. Затова искам и да се откажа от "услугите" им. Да видим кой кого. :lol: Как ще ме задължат да плащам за услуга която дефакто не получавам? :roll:
Молба до НАП ли се пише за отказ или как става номера? :roll:


молбата се пуска в Испания, лично. може и друга държава извън БГ



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: martinsa и 56 госта