Данък МПС

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
barezifranko
Мнения: 999
Регистриран на: Вто 17 ное 2009 14:34
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABU 1993
Местоположение: Haskovo

Данък МПС

Мнениеот barezifranko » Вто 06 юли 2010 13:05


Откакто купих колата ще станат 2 години почти и не съм плащал никакъв данък в общината. Доколкото съм запознат мисля че има 2 години давност. След като минат двете години и реша да отида да плащам каква е ситуацията. Някакви глоби плащат ли се ? Някой запознат по темата нека пише. Мерси предварително :bowdown




Потребителски аватар
Peteff
Мнения: 1757
Регистриран на: Сря 03 окт 2007 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас,Поморие,Salzburg
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот Peteff » Вто 06 юли 2010 13:07


доколкото знам има лихва за изтеклия период върху сумата която се дължи за данъка , но незнам колко % месечно е


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Вто 06 юли 2010 13:07


barezifranko написа:Откакто купих колата ще станат 2 години почти и не съм плащал никакъв данък в общината. Доколкото съм запознат мисля че има 2 години давност. След като минат двете години и реша да отида да плащам каква е ситуацията. Някакви глоби плащат ли се ? Някой запознат по темата нека пише. Мерси предварително :bowdown


5 години е давността и то в случай, че не предприемат действия по събирането му. има и абсолютна давност, но не мога да ти кажа по спомен колко беше, дали 6г дали 10г

лихвата е 10% на годишна база


Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот Adnan » Вто 06 юли 2010 13:45


Имах да плащам данък на мотор от 2001 г. А бях го отрегистрирал от КАТ през 2000 г.
Платих си всичко няма глоби има лихви върху натрупаната сума.
Както казват има 2 сигурни неща :
1. Смърта;
2. Данъците;


Потребителски аватар
AmW
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон 23 апр 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот AmW » Чет 08 юли 2010 7:35


А регистрирал ли си я в данъчното?
Защото и за това има глоба, мисля, че няколко месеца имаш срок да я регистрираш след покупката.


Потребителски аватар
GolfGtI115
Мнения: 337
Регистриран на: Вто 16 сеп 2008 10:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Данък МПС

Мнениеот GolfGtI115 » Пет 09 юли 2010 12:47


и аз ще исползвам темата на колегата,дано не се сърди.И аз моята кола не съм я регистрирал(за4ислил) в данъчното(незнаех че трябва :oops: ) а са минали 2 години!Маи е минала давността за тези 2 години,каква е ситуацията сега?


Потребителски аватар
Bobi_S13
Der Polizist
Мнения: 6844
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 13:44
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София(Обеля)

Re: Данък МПС

Мнениеот Bobi_S13 » Пет 09 юли 2010 12:48


по добре не се вясвай!
по спомен глобата за регистрация след втория месец беше нещо от сорта от 150-300лв.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот dobrin » Пет 09 юли 2010 12:49


Давност има за глобата, че не сте я регистрирали и тя е 2 години. Ако отидете да регистрирате автомобилът след повече от две години, не могат да ви глобят, но данъци ще трябва да платите.
Данъци се дължат за срок от 5 години назад, с лихвите, които не са 10, а приблизително 13% на година.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот ivo_555 » Пет 09 юли 2010 12:52


За давноста на глобата не съм съгласен, един приятел не я беше регистрирал повече от 3 години, не се сещам колко беше глобата но или 20 или 50 беше. И по добре се весни, щото както каза колегата по горе, има само две сигурни неща....!


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот dobrin » Пет 09 юли 2010 13:05


Закон за административните нарушения и наказания написа:Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:

а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;

в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.

(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.

(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.

Нека всеки го тълкува както иска, това пише в закона.


Потребителски аватар
GolfGtI115
Мнения: 337
Регистриран на: Вто 16 сеп 2008 10:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Данък МПС

Мнениеот GolfGtI115 » Пет 09 юли 2010 13:12


Значи няма да ме глобят а ще ме зачислят и ще си платя данъците от както колата се води на мое име така ли?


Потребителски аватар
Bobi_S13
Der Polizist
Мнения: 6844
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 13:44
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София(Обеля)

Re: Данък МПС

Мнениеот Bobi_S13 » Пет 09 юли 2010 13:15


дам


Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот Adnan » Пет 09 юли 2010 14:42


dobrin написа:Нека всеки го тълкува както иска, това пише в закона.

Има ли начин всяка община да си гласува промяна на този закон?
Прекалено много неща са ме карали да плащам от минали години както в КАТ така и в Данъчното.


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Пет 09 юли 2010 15:03


за да ви опростят данъка, ако не сте го внесли в срок от 5 год. трябва да ги уведомите писмено за този факт. т.е. пращате им писмо, г-да НАП, 5 год не ме потърсихте да си платя данъците и поради изтекла давност не ви дължа нищо за периода до 2005г.
те разчитат на факта, че вие сте прости същества, които не си знаят правата и се поддават на доене.
в случая добрин е абсолютно прав (най - малкото е адвокат и познава материята повече от нас).


Потребителски аватар
Nafta
Мнения: 1752
Регистриран на: Чет 02 авг 2007 13:40
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот Nafta » Пет 09 юли 2010 16:13


dobrin написа:Давност има за глобата, че не сте я регистрирали и тя е 2 години. Ако отидете да регистрирате автомобилът след повече от две години, не могат да ви глобят, но данъци ще трябва да платите.
Данъци се дължат за срок от 5 години назад, с лихвите, които не са 10, а приблизително 13% на година.



Значи, имам колата от близо 7 години.
Дължа само за 2 от тях, реално, така ли?
Сега ще ме глобят ли, при положение, че не съм я зачислил, преди да са изтекли следващите 2 години?
Май не го обясних много добре, ако не е ясно питайте, ще мисля пак mhihi



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 75 госта