Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот icoico » Чет 12 май 2011 23:41


Чудомир написа:
icoico написа:показвам адресна регистрация

Българска или немска?


Немска.Случвало се е и само с лична карта да мина,предполагам имат някаква база данни там.




Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот icefire » Пет 13 май 2011 1:23


Чудомир написа:Частно лице с постоянна регистрация в ДЕ няма право да управлява МПС с чужда регистрация, дори и МПСто да е на друг човек.


Това и аз съм го чел, само че на мен не ми е ясно какво значи постоянен адрес. Аз имам българска лична карта с постоянен адрес в София. Същевременно съм регистриран и в Bürgerbüro-то на съответния немски град. Кое ми е постоянният адрес? Питам така настойчиво, защото до няколко месеца завършвам и след това трябва да съм наясно какво да правя с колата.

ПП. Колега, щом си от 12 години в Германия, възниква логичният въпрос, ти с какво гражданство си? Немско или българско? Това определено има значение..


Потребителски аватар
1z
Мнения: 758
Регистриран на: Нед 05 авг 2007 7:18
Автомобил: seat ibiza
Двигател: atd
Местоположение: Русе Слънчев Бряг

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот 1z » Пет 13 май 2011 4:38


icefire написа:
Чудомир написа:Частно лице с постоянна регистрация в ДЕ няма право да управлява МПС с чужда регистрация, дори и МПСто да е на друг човек.


Това и аз съм го чел, само че на мен не ми е ясно какво значи постоянен адрес. Аз имам българска лична карта с постоянен адрес в София. Същевременно съм регистриран и в Bürgerbüro-то на съответния немски град. Кое ми е постоянният адрес? Питам така настойчиво, защото до няколко месеца завършвам и след това трябва да съм наясно какво да правя с колата.


Като се прибереш в БГ я прехвърляш (на баща ти)примерно и сменяш регистрационният номер ако си го писал някаде в немско ,така немците няма как да свържат номера на колата с постоянното ти пребиваване там,ако те спрат казваш че е на баща ти колата и пребивава временно в страната.Ако не направиш това или не си платиш два пъти таксата (в Бг и дойчланд)както са ти писали по-горе има риск хер Флик да ти смъкне номера насред улицата,пък ти му обеснявай че има пломба и че не трябва да смачка номера за да го вкара в жълтият плик :banghead:


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот Чудомир » Пет 13 май 2011 11:19


icefire написа:...

Темата отива в посока, която не е хубаво да се тематизира на публично място...Още повече, че нито съм адвокат, нито данъчен служител, нито полицай - споделям само моя опит/знания, които може да се окажат и грешни:

1. По конкретната тема няма почти никакво значение, какво гражданство имаш. Още по-малко като студент, който е завършил в ДЕ. В момента не ми хрумва никва разлика с един кореняк германец.
2. С факта, че имаш и адресна в БГ идваме към тънките моменти, които аз не ги знам от опит, а от четене на закони и форуми. Освен това съм решил, че за моя личен случай такива врътки не си заслужават.

Почвам от лесното:
След като завършваш в ДЕ и сигурно ще работиш тук, ти практически няма да си времменно пребиваващ, а постояннен такъв. Немците не гледат местожителство, а т. нар Lebensmittelpunkt, сиреч "центъра на живота ти" . С този термин може да потърсиш в гугъл и да прекараш много дни в четене. Досега в темата говорихме за gewöhnlichen Aufenthalt.

Накратко: Lebensmittelpunkt (ЛМП) е важен за плащането на данъците и се дефинира обикновено с конкретно селище, докато gewöhnlichen Aufenthalt (ГА) е термин, дефиниран на ниво държава (поне аз така го разбирам).

Ако забелязваш ЛМП е винаги е включено в ГА. И ако ЛМПто ти е Еслинген, Нюрнберг или нещо подобно, то няма как ГАто да ти е БГ. То автоматично ти е ДЕ.

Така стигаме до дефиницията на ЛМП: Накратко: Това е за семейни мястото, където е фамилията, а за сингъли: Мястото, където пребивава по-голямата част от времето. Сиреч сингъл, които живее в Дортмунд, а работи в Мюнхен, има ЛМП в Мюнхен

Всяко правило си има изключения и дефиницията на ЛМП е особено гореща тема при плащането на данъци. За повече потърси в гугъл.

Ако тръгнат да те ровят, много зависи от служителя, било то полицай или данъчен и от това ти колко достоверно и хладнокръвно можеш да обясниш за кво става въпрос (пък било чак и до кадията да стигнеш). За това казах, че хора, които не са на "ти" с немския И не са на "ти" с немското законодателство са обречени на неуспех в тази битка, освен ако служителя е на кеф днес и пусне аванта.

С една дума - трябва да можеш да докажеш, че обикновенно пребиваваш в БГ, а не в ДЕ, за да излезеш 100% сух от водата. Оставям на твоето въображние да измислиш сценарий, който да пасва.

Сценарии може да са "Студент съм", "Имам фирма в БГ и колата е фирмена", "Колата е на баща ми, който ми е на гости" (този вариант не го смятам за обещаващ успех, освен ако баща ти не е в колата в момента)

P.S. вариант да си чист пред закона и да можеш да караш с БГ номера:

1. Сезонни работници за ягоди или аспержи - те по дефиниция на дейността са временно пребиваващи
2. Семеен, който работи в ДЕ и си лети редовно до БГ (седмично или примерно 2х в месеца) и семейството е постоянно в БГ - тогава в случай, че ножа опре до кокала имаш регистрациите на семейстовото в БГ и копия от самолетни билети, така че би трябвало да е лесно да се докаже, че ЛМП ти е в БГ. Предполагам, че под подобен предтекст са и моите съседи с бусовете, за които писах по-горе. Или карат на риск, докато може.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот icefire » Пет 13 май 2011 11:42


Благодаря за изчерпателния отговор и споделения опит :beer
Ще се поровя още малко из гугъл, за да проуча въпроса още по-подробно. Тъпото в случая е, че обикновено лелката във Finanzamt-а най-вероятно не знае със сигурност, а няма гаранция, че и Хер Флик е напълно запознат. Ако Флик-ът реши, че си в нарушение, освен ако нямаш 100% чист отговор какво става, ситуацията определено не върви на добре.

Иначе аз нямам нищо против да плащам пътен данък в DE, само ме притеснява, дали няма да произтекат и други такси и само да си вкарам таралеж в гащите :roll:


dikanski
Мнения: 92
Регистриран на: Пет 19 фев 2010 22:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik
Контакти:

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот dikanski » Пет 03 юни 2011 17:41


Благодаря много за подробната информация.тук не съм питал нищо с цел гяволъци и т.н.Предполага се че ще замина за сезонна работа за 9 месеца.След като съм регистриран в съответната община,тя ще ме задължи ли да си пререгистрирам колата?.А колкто до немските пoлицаи,това е много вярно че като си зле с езика е много трудно да им обясниш какво всъщност правиш.Искам да съм изряден в DE


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот icefire » Пет 03 юни 2011 18:52


Общината няма да те задължи нищо. Там има едни лелки, които ще те накарат да попълниш един формуляр с адрес, гражданство и др. подобни стандартни неща, след което ще го подпечатат и ще ти връчат копие в уверение на това, че си регистриран в Германия. За 9 месеца не мисля, че ще имаш проблем с колата ;)


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот Чудомир » Съб 04 юни 2011 15:23


dikanski написа:Благодаря много за подробната информация.тук не съм питал нищо с цел гяволъци и т.н.Предполага се че ще замина за сезонна работа за 9 месеца.След като съм регистриран в съответната община,тя ще ме задължи ли да си пререгистрирам колата?.А колкто до немските пoлицаи,това е много вярно че като си зле с езика е много трудно да им обясниш какво всъщност правиш.Искам да съм изряден в DE


За 9 месеца няма нужда да правиш нищо по колата. Изряден данък и застраховка със зелена карта от БГ. Тва е.
Носи си някъв документ, от който е видно, че си сезонен работник - договор примерно. Ако не нощуваш на бараки, фургони или други подобни, които ти ги осигурява работодателя - регистрирай се в общината за всеки случай, то ти е безплатно май...или минимална сума. Само не забравяй да се отрегистрираш като си заминаваш (това по каналния ред говорим, иначе има и причини да не го правиш mhihi)



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 253 госта