Дневни светлини

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
kibo_tom_8440
Мнения: 588
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 8:24
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB -2 0 4motion
Местоположение: Велико Търново

Re: Дневни светлини

Мнениеот kibo_tom_8440 » Вто 11 окт 2011 12:59


ЗДвП
Раздел XVII.
Използване на светлините

Чл. 70. (1) При движение през нощта и при намалена видимост моторните превозни средства и трамваите трябва да бъдат с включени къси или дълги светлини, габаритни светлини и светлина за осветяване на задната табела с регистрационния номер.

(2) Използването на дългите светлини е забранено:

1. при разминаване; в този случай превключването от дълги на къси светлини става, когато разстоянието между превозните средства е не по-малко от 150 метра или в момента, в който насрещният водач подаде сигнал чрез превключването на светлините;

2. при движение по осветени участъци от пътя;

3. при движение зад друго моторно превозно средство на разстояние, по-малко от 50 метра.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2006 г.) Моторните превозни средства през периодите:

1. от 2 март до 31 октомври могат да се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини;

2. от 1 ноември до 1 март задължително се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.


КЪСИИИИИИИИИИИИИИ, ако нямаш заводски монтирани!!!!!!




StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот StrEagle » Вто 11 окт 2011 13:16


Къде го пише това, че не може да се ползват, ако не са заводски монтирани?
И ако си сложиш фарове, които имат дневни светлини, как ще разберат, че не са фабричните?


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот vasstop » Вто 11 окт 2011 22:41


kibo_tom_8440 написа:ЗДвП
Раздел XVII.
Използване на светлините
Чл. 70.
2. от 1 ноември до 1 март задължително се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.[/b]

КЪСИИИИИИИИИИИИИИ, ако нямаш заводски монтирани!!!!!!
Я пак или ти не четеш?:
"'светлини за движение през деня' или с къси светлини"
Това "или" не ти говори нищо ли?
Покажи ми дефиниция в ЗДвП за 'светлини за движение през деня'!


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Чет 27 окт 2011 8:15


vasstop написа:
kibo_tom_8440 написа:ЗДвП
Раздел XVII.
Използване на светлините
Чл. 70.
2. от 1 ноември до 1 март задължително се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.[/b]

КЪСИИИИИИИИИИИИИИ, ако нямаш заводски монтирани!!!!!!
Я пак или ти не четеш?:
"'светлини за движение през деня' или с къси светлини"
Това "или" не ти говори нищо ли?
Покажи ми дефиниция в ЗДвП за 'светлини за движение през деня'!

Добре, де, ако си разлепя стъклата и вградя вътре диоди- лента - да стане като ала Ауди -пак ли проблеми ще има?


ZanderBG
Мнения: 129
Регистриран на: Пет 17 дек 2010 14:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот ZanderBG » Чет 27 окт 2011 8:31


kris11 написа:Добре, де, ако си разлепя стъклата и вградя вътре диоди- лента - да стане като ала Ауди -пак ли проблеми ще има?

никакви проблеми няма да има...
По Европата щом продават DRL и ги ползват масово, та у нас ли да имаш проблем...


ZanderBG
Мнения: 129
Регистриран на: Пет 17 дек 2010 14:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот ZanderBG » Чет 27 окт 2011 8:40


lozan67 написа:... Щом колата нямала фабрини дневни, аз не мога да и правя. Или трябва да мина през технотест, който да докаже, че мойте дневни са като фабричните.


а ти защо не поиска да ти покажат къде го пише това в закон, правилник, наредба № ? Да видиш как ще помрънкат и ще те пуснат да си ходиш...


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот vaskoto1 » Чет 27 окт 2011 9:02


навремето си бях конвертирал едни халогени (съсипах ги за целта) за дневни. махнах им ограничителната пластина за снопа и вградих диоди. стана прилично.
спряха ме.
къси, та къси.
в момента в който им изрецитирах закона ме пуснаха без повече разправии...
без технотест, без глупости...
махнах ги не за друго, а защото не ми се разправя всеки път по 10 мин. с идиоти.
сега, след няколко версии и варианти движа с ДРЛ модул на виктор (L&R) и не съм имал абсолютно никакви ангажименти с "органите".
абсолютно.
фар, свети, достатъчно!
а не искам да карам на къси поради всички гореизброени причини (икономии, вид на светлинния сноп, и т.н.), плюс една моя-опушват се зверски фаровете за отрицателно време! горят им и рефлекторите. и после-аз в чудо защо не виждам нищо нощно време.
а мерси съм на тая далавера! :evil:


Потребителски аватар
kikogsxr
Мнения: 286
Регистриран на: Чет 13 яну 2011 11:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik

Re: Дневни светлини

Мнениеот kikogsxr » Чет 27 окт 2011 9:11


сега, след няколко версии и варианти движа с ДРЛ модул на виктор (L&R) и не съм имал абсолютно никакви ангажименти с "органите".


Колега,а какво представлява тоя модул и тия светлини, фото може ли да покажеш


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот vasstop » Чет 27 окт 2011 9:22


kikogsxr написа:Колега,а какво представлява тоя модул и тия светлини, фото може ли да покажеш
Ето чети, това е сайта на Виктор (L&R):
http://www.smartdrl.com


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот stil » Чет 27 окт 2011 13:44


Техническите изисквания към дневните светлини са дефинирани в Правило 87 на ИКЕ/ООН, транспонирано в българското законодателство като Наредба 86/8.01.2004 за одобряване типа на габаритни светлини, стоп-сигнали и дневни светлини на моторни превозни средства и техните ремаркета.


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот StrEagle » Чет 27 окт 2011 14:59


Някой да обобщи?


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Чет 27 окт 2011 19:35


stil написа:Техническите изисквания към дневните светлини са дефинирани в Правило 87 на ИКЕ/ООН, транспонирано в българското законодателство като Наредба 86/8.01.2004 за одобряване типа на габаритни светлини, стоп-сигнали и дневни светлини на моторни превозни средства и техните ремаркета.



Само като започна да чета и оппп: "Чл. 3. (1) За одобряване типа на габаритните светлини, стоп-сигналите и дневните
светлини производителят подава заявление до изпълнителния директор на Изпълнителна
агенция "Автомобилна администрация" (ИА "АА")
в съответствие с чл. 3, ал. 2 от Наредба №
60 за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета.?

Знаеш ли колко му пука на производитела за изпълнителния директор на Изпълнителна
агенция "Автомобилна администрация" (ИА "АА" и кога ще хукне да се обобрява.и подточките от 2-5 на чл.3
Да не говорим за : Раздел II.
Одобряване на типаЧл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2006 г.) Производителят предоставя на техническа
служба, отговаряща за провеждане на изпитването, два образеца на габаритна светлина -
горна (предна и задна), предна и задна, и странична, стоп-сигнал и дневна светлина от типа,
за който се иска одобряване.

Ходи доказвай на полицая : Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Върху всяка габаритна
светлина - горна (предна и задна), предна и задна, и странична, стоп-сигнал и дневна
светлина, от одобрен тип производителят поставя обозначението по чл. 5, ал. 1 и ЕО
маркировка за одобряване на типа (приложение № 3).
И в ЗДвП пише 'светлини за движение през деня' или с къси светлини" Докато не се промени това ходи спори с полицая. Още като те види и си киазва я 20 лв идват насам.
@ По Европата щом продават DRL и ги ползват масово, та у нас ли да имаш проблем...
Точно ние може да сме в Европа след 50г , у нас законите са правени да се тълкуват поне по 2-3 начина за да има храна за депутати, адвокати, съдилиша, полиция.
Минал съмя цялата процедура с диодни фарове до фаровете за мъгл. горе под стандартните фарове.


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот stil » Чет 27 окт 2011 22:26


kris11 написа:Знаеш ли колко му пука на производитела за изпълнителния директор на Изпълнителна
агенция "Автомобилна администрация" (ИА "АА" и кога ще хукне да се обобрява.и подточките от 2-5 на чл.3
Да не говорим за ............

Крис, не си наясно с духа на европейското техническо законодателство (с което е хармонизирано и българското!) и правиш погрешни обобщения. Прочети нещата докрай!
Най-общо казано техническото законодателство на ЕС е построено на основите на един от фундаменталните принципи на Съюза, а именно, принципът за свободно движение на стоки. Това означава следното: един продукт вече пуснат веднъж на европейския пазар (след съответното одобрение на типа по специално утвърдени процедури) може да се продава свободно във всяка една страна членка без никакви (почти) ограничения. Чл. 3, който цитираш се отнася за продукти (в случая разни светлини по автомобила), за които производителят е избрал да бъдат одобрени от български компетентен орган. Веднъж преминали успешно процедурите за одобряване в независимо коя страна-членка (вкл. и България), те могат да се продават свободно в рамките на целия ЕС.

Последна промяна от stil на Чет 27 окт 2011 22:46, променено общо 1 път.


stil
Мнения: 534
Регистриран на: Вто 13 юли 2004 9:04
Автомобил: VW Polo 1991
Двигател: NZ
Местоположение: София

Re: Дневни светлини

Мнениеот stil » Чет 27 окт 2011 22:45


StrEagle написа:Някой да обобщи?

Ако си монтирате допълнително дневни светлини, те трябва да бъдат от одобрен тип (удостоверява се с маркировка на стъклото - буква "Е" и цифров код на държавата където са одобрени, за България - "34"), като освен това има изисквания освен към характеристиките на излъчваната светлина (напр. интензитет) и към местоположението им върху автомобила (напр. външният им ръб да е на не повече от 400 mm от съответния най-външен ръб на автомобила).
Който иска повече и конкретна информация, трябва да изчете дословно Правило 87. То пък препраща към Правило 48 и т. нат. mhihi


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневни светлини

Мнениеот kris11 » Пет 28 окт 2011 8:18


Куките работят със ЗДвП . Ваското 1 също го е описал, минал съм през същите перипетии. Ходи се обяснявай с всеки полицай -разправии поне 10 мин., заплахи за акт и т.н. и всичко това е да вземат някой лев от тоя , който не им се опъне.
Представи си тръгнеш от варна за София или обратно и през колко полицейски стоянки ще минеш - 1/3 от тях да те спрат -колко време ще загубиш в излишни разправии.
Аз съм за " духа на европейското техническо законодателство " , но уви у нас закона за момента е такъв.Може след някоя година да има промени, ама не се знае кога...



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта