Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
SnowMaster
Мнения: 699
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 12:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот SnowMaster » Вто 03 яну 2012 15:19


Винаги съм получавал помощ във форума и се надявам пак да помогнете!
Колеги моля дайте съвет как да постъпим!Ако има запознати или патили.
Детето ми навършва 2 години, а не е прието в ясла.Жена ми няма как да се върне на работа,защото трябва да го гледа.Във фирмата и (държавна) се очакват съкращения.Има право на неплатен отпуск за отглеждане на дете и около 70 дни неизползван платен отпуск.
Казуса е как да се постъпи за да не я съкратят поне докато приемат детето на ясла(най рано май месец).Платен или неплатен отпуск да позва.На безсрочен ТД е.
Рових доста в нета но никъде не открих със сигурност могат или не да я съкратят.Пише че трябва разрешение от инспекцията по труда-на какво основание се дава това никъде не се споменава.
Най-изчерпателното, което намерих е това тук
http://webcache.googleusercontent.com/s ... BA&ct=clnk
Благодаря предварително!




Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот lou » Вто 03 яну 2012 16:07




Потребителски аватар
SnowMaster
Мнения: 699
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 12:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот SnowMaster » Вто 03 яну 2012 17:31


Тук казуса е съкращенията,които предстоят-или по точно, ако е в платен отпуск(който е за предпочитане) дали няма да я съкратаят-или по точно дали имат това право.Същото се отнася и за неплатения!


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот lou » Вто 03 яну 2012 17:47


Пиши на brabus Той е човека който може да ти каже с точност :)


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот mely » Вто 03 яну 2012 18:37


Такаа ,колега съпругата ти да излиза директно в полагащия се неплатен отпуск за отглеждане на дете до 7 г.За този отпуск не се иска разрешение от шефа а се пише само уведомление.Този отпуск не може да се откаже.На този отпуск имат право майката 6м и бащата 6м .Може да се ползва до навършване на 7 години на детето ,кокто целия на веднъж така и на части като най малката част е 5 дни.Може да се прекъсва по всяко време от ПОЛЗВАЩИЯ го.Не могадат да те пипнат с пръс през това време.
След това - като утихнат нещата да пси ползва платения ,защото за да вземе платения трябва да се върне на работа 10 дни /за актуализация на заплатата/и тогава може да я шитнат.Отделно че платения годишен отпуск може да се прекъсне по всяко време от шефа.
От нспекцията по труда се иска разрешение за освобождаване ако майката се е върнала на работа и искат да я освободят в рамките на 6 месеца от връщането и.
Дано ме разбра.


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот brabus » Вто 03 яну 2012 19:33


SnowMaster, съкращаването на майка на дете до 3 години става само с изричното разрешение на ИТ.
Независимо дали е поради намаляване обема на работа, съкращаване на щат или закриване на структура от предприятието, то такова разрешение се изисква.
Работодателят пише мотивирано писмо до ИТ и иска разрешение. В едномесечен срок ИТ връща отговор.
Към днешна дата отговорите на ИТ са почти 99% отрицателни, т.е. не дават разрешение за прекратяване на тр. договори. Правителството се бори с безработицата.
Казваш фирмата е държавна, а жена ти има ли статут на държавен служител, че там нещата са по други закони?

Малко още по темата с отпуската.

Чл. 172. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. , бр. 25 от 2001 г.; изм. изцяло, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година, за която се полага.

Щом жена ти сега трябва да се върне на работа, то тя трябва да е предвидена в този график.

Чл. 173. (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.; изм. изцяло, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.; изм. изцяло, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) До 31 декември на предходната календарна година работодателят утвърждава график за ползването от работниците и служителите на платения годишен отпуск за следващата календарна година след консултации с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал.

За да не ти цитирам още текстове от КТ като цяло работодателят е длъжен да осигури ползването на целия натрупан платен годишен отпуск в годината, в която е отпаднала причината за неговото неползване. При вас тази причина е отпуската по майчинство.
Дотук става ясно, че ако са се сетили да я предвидят в графика и е заложена от дата, следваща датата на навършване 2 години на детето няма да има проблем за ползването. Ако обаче са я заложили от, примерно, 01.06.2012 г. да ползва тези 70 дни, реално спазват закона.
В този случай може да си пусне неплатен отпуск, съгласно Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
до хипотетичната дата 01.06.2012 г. Тази неплатена отпуска няма нужда да бъде разрешавана от работодателя. Просто си пуска молба за съответния период и я използва.

Ако все пак получат разрешение от ИТ (все пак е държавна фирма и може да има решение на по-високо ниво), то на жена ти се дължи обезщетение (чл.224 от КТ) за неизползвания платен годишен отпуск. Тук броя дни, които ще трябва да ви бъдат изплатени са всички дни натрупани до края на 2011 г. и пропорционалния брой дни за 2012 г. Примерно тр.договор се прекратява от 01.04.2012 г. то се дължат 20/12*3 или 5 дни за 2012 г.


Потребителски аватар
SnowMaster
Мнения: 699
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 12:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот SnowMaster » Вто 03 яну 2012 20:16


Жена ми е общински служител(не държавен- грешката е моя).Мерси за компетентния отговор.Лапето не ме оставя в момента на мира за да го прочета внимателно.утре. Но лошото е че срока за платен отпуск е до 13.01.12 и 10 раб дни вече са минали.МЕРСИ.отпуската платената не е планувана-поне жената не е казвала кога иска даа я ползва и не се е разписвала кога


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот zloby3400 » Вто 03 яну 2012 20:25


mely написа:...полагащия се неплатен отпуск за отглеждане на дете до 7 г.За този отпуск не се иска разрешение от шефа а се пише само уведомление.Този отпуск не може да се откаже.На този отпуск имат право майката 6м и бащата 6м .

И аз да попитам. Във фирмата в която работя се говори за съкращения. Имам дъщеря на 2години и 3 месеца. Ако усетя дебелия край мога ли да ползвам този отпуск / аз съм бащата, не майката :D /? За първи път чувам че бащите имат право на 6 м. неплатен за отглеждане на дете. Не че ме топли много - нали тези 6 месеца няма да получавам заплата...


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот mely » Вто 03 яну 2012 21:44


zloby3400 написа:
mely написа:...полагащия се неплатен отпуск за отглеждане на дете до 7 г.За този отпуск не се иска разрешение от шефа а се пише само уведомление.Този отпуск не може да се откаже.На този отпуск имат право майката 6м и бащата 6м .

И аз да попитам. Във фирмата в която работя се говори за съкращения. Имам дъщеря на 2години и 3 месеца. Ако усетя дебелия край мога ли да ползвам този отпуск / аз съм бащата, не майката :D /? За първи път чувам че бащите имат право на 6 м. неплатен за отглеждане на дете. Не че ме топли много - нали тези 6 месеца няма да получавам заплата...

Имаш право и те счита за стаж....


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот brabus » Вто 03 яну 2012 21:47


Имаш право на този отпуск само при условие, че детенце не е записано в ясла/детска градина.


Потребителски аватар
zloby3400
Мнения: 810
Регистриран на: Сря 19 ное 2008 9:38
Автомобил: Golf III
Двигател: AEK 1996
Местоположение: София/Ямбол
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот zloby3400 » Вто 03 яну 2012 22:55


Благодаря за отговорите. Детето е записано на детска градина /ясла/ но не я посещава защото не и понася, плащам таксата всеки месец за да и се пази мястото за септември. Сега я гледа баба и. Доколкото разбирам ако човек отговаря на условията за този 6 месечен неплатен отпуск му се плащат осигуровките от работодателя?


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот mely » Сря 04 яну 2012 9:09


brabus написа:Имаш право на този отпуск само при условие, че детенце не е записано в ясла/детска градина.


За яслата не е вярно.Може да е записано/ходи/ на ясла и пак да си е в отпуск.Жена ми е в същото положение ходим на ясла за 2-3 дни и сме болни.
ако детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка
Яслата не е такова заведение - все пак си плащаш за това.Става дума за домове..


Потребителски аватар
SnowMaster
Мнения: 699
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 12:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот SnowMaster » Сря 04 яну 2012 20:02


Здравейте.По въпроса няма конкретни отговори, като изключим това което намерих в нета.От това което пише жената не могат да я пипнат,но .....Ще пробваме утре безплатната консултация в Инспекцията по труда(ако стане) и след това молба за платен отпуск в местоработата.Все пак благодаря на всички които се отзоваха.Щеше ми се да се косултирам с адвокат по трудово право но......нейси времето изтича и като типични българи чакахме яйцето на дуп...то.
Ако все пак някой сподели нещо ще съм благодарен....
ПОЗДРАВИ


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот mely » Сря 04 яну 2012 21:03


Колега ,от това повече каето ти казахме с brabus -здраве му кажи.От инспекцията нищо ново няма да ти кажат.
Жена ти да излиза в полагащия се неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г - това е спасението.А си ползва полагащия и се платен ,а са я съкратили.От това по ясно..


Потребителски аватар
brabus
R-циклопедист на VW
R-циклопедист на VW
Мнения: 11160
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 8:17
Автомобил: Golf II GTI PB A4 Avant 1.8 TQ
Двигател: 1991 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Молба за съвет !Връщане на работа след майчинство?

Мнениеот brabus » Сря 04 яну 2012 21:15


mely, прав си за пълната държавна издръжка. Грешката е моя.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 57 госта