Съвет за избор на ски

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Съвет за избор на ски

Мнениеот versace » Чет 02 фев 2012 15:21


Започвам с това, че съм от Варна (тук планина си нямаме :D ). Досега карам или ски под наем или на някой приятел. Реших, че е време да си купя мои ски. Но въобще не съм запознат с технологията на ските и какви да са за мен.

Тежа 90 кг и съм 178 см. Средно напреднал съм (Томба я пускам без да падна на широки диагонали)

Интересува ме:
- Някой да ми обясни достъпно за карвинга и различните ширини. За моето ниво кой е оптималния радус на за завиване?
- Каква дължина и каква твърдост са оптимални за мен
- Автоматитие стандартни ли са или има по-добри и по-лощи.
- Какво мислете за Atomic и Head и коя серия от тях е оптимална като съотношение цена/качество.
- Колко сантиметра трябва да се ми щеките
- Нови или втора употреба на един сезон

Като бартер за компетентна информация за ските давам такава за гмуркачи 8)




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот VWGT » Чет 02 фев 2012 17:59


:) аз бих ти препоръчал по-меки ски, за да "огънеш" твърдата ска (т.е. за да завие), освен лични килограми си трябва и скорост за по-голям натиск, като цяло агресивно каране. Поради това, че все още си начинаещ бих ти препоръчал да си купиш ски, които лесно би сменил, да развъртиш 1-2 модела с различна твърдост, ако първите не ти харесат ... с други думи вземи нещо втора ръка, пък като задобрееш и си разбереш стила на каране избирай и купувай ново. Само гледай да имат кант (под 1мм се счита, че го няма веяе), автоматите да не са местени, след първото поставяне (остават дупки), ските да не са правени отдолу, канта да не избиран и такива работи. Относно марките ... в ниския и средния клас е въпрос на фешън, Атомик са толкова добри, колкото е Хед, разлика съм сигурен че няма да усетиш (ако ги купуваш втора ръка, всичко е въпрос на цена). Обикновено ските от един клас, са екипирани с подходящи автомати .. това, което трябва да гледаш основно е: да имат пластина (да са вдигнати за карвинг), да имат подходящи настройки за теглото (според твоите килограми, да не си нито в долната нито в горната граница, доколкото помня се смяташе цифрата по 11, примерно степен 9 е за 99 килограма), да са на шейна (смисъл да може да си ги настройваш за различни обувки, както и за различен тип каране - т.е. да изместваш центъра на тежестта напред или назад ... за повече скорост или завой), да могат да се настройват за ралични обувки. Не спомена дали имаш лични, но това е първото, което трябва да си вземеш, по възможност нови, и гледай да са до средна твърдост (различните марки, имат различни мерки, но не се хвърляй на спортни и твърди обувки, с такива не можеш да изкараш повече от 30-60 минути на крак). Височината ... пак зависи какво каране ще практикуваш, ако те интересува да са по-маневрени за сметка на скорост - до брадичката, ако искаш скорост - колкото теб и нагоре. За най-универсално ски каране, както ти казваш на големи завой, бих ти препоръчал средни стойности на радиуса 15-20 примерно.


Потребителски аватар
Stefan
R.I.P Madcap
Мнения: 18394
Регистриран на: Пет 16 сеп 2005 8:50
Автомобил: VW mk1 Cabrio VW mk2 Black Betty
Двигател:
Местоположение: Чепеларе/Пампорово

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот Stefan » Пет 03 фев 2012 9:57


Къде най-често ходиш да караш :?: Ако идваш към Чепеларе или Пампорово, пиши да се видим и да обсъдим някои твой въпроси :beer


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот versace » Пет 03 фев 2012 13:09


Stefan написа:Къде най-често ходиш да караш :?: Ако идваш към Чепеларе или Пампорово, пиши да се видим и да обсъдим някои твой въпроси :beer


От 14.02.2012г. съм на Пампорово. После на Банско!

Някой да ме посъветва за моя ръст колко санта щеки да си купя?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот VWGT » Пет 03 фев 2012 13:39


колко точно не знам, но как се проверява ... качваш се на ските, обръщаш щеката наобратно и я хващаш под пеперудката (щото се преполага, че в повечето време ще е забита в снега). Ъгълът при лакътя ти трябва да е 90 или по-малко градуса (според зависи, важното е на теб да ти е удобно при бутане и подпиране).


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот dlug » Пет 03 фев 2012 14:37


Аз също бих ти препоръчал средно твърди обувки и средно твърди ски. Твърдата ска е хубава, но, както е казал колегата, изисква малко по-агресивно каране не само от към скорост, но и от към натиск на самата ска, което от своя страна води до по-бърза умора. При по-рохкав сняг обаче твърдите ски (по мое наблюдение) по-добре перминават през натрупания сняг-просто го разсичат.
Няма точно определение какви ски са най-подходящи за теб. По-широкият карвинг улеснява завоите, за сметка на скоростта. При по-висока скорост почват да играят върховете. За това и ските са разделени най-общо на видовете спускания-слалом, гигантски слалом, супер гигантски слалом и т.н. Слаломните са с по-изразен карвинг и по-малък радиус на завой. Те просто са направени да завиваш, изискват почти постоянно каране на кант. С тях не може да се развие много висока скорост. Имам приятели, които имат 2 чифта ски-сутрин, докато пистата е добре обработена карат с по-дълги ски за висока скорост, на обяд слагат слаломните :D
Трябва да решиш какъв стил на каране ти харесва и по това да си избереш ски.
Обикновено по-хубавите автомати са с по-висока горна граница на тежестта, респективно и с по-висока цена. Пластината е задължителна. Обикновено тези на шейна, които се настройват за различни номера обувки са тип "гардеробни" Аз лично предпочитам другият тип автомати, които не са на шейна и имат съвсем малък реглаж (все пак ги ползвам само аз) но в случая няма голямо значение.
И Атомик и Хед са хубави ски. Атомика са малко по-скъпи защото са Атомик, макар че и високият клас Хед никак не са евтини.
Общо-взето основен фактор при покупката е с колко пари си готов да се разделиш и колко време искаш да ги караш. Колегата е прав, вземи карани ски, които ако не ти харесат ще можеш да смениш без голяма загуба. Обувката е хубаво да е нова, за да си легне по твоят крак. Ако си уцелиш и твърдостта на обувката е супер.
P.S. Ако се видиш със Стефан той пък най-добре ще те ориентира


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот versace » Пет 03 фев 2012 21:58


Това за пластината под автомата не ми стана ясно. Може ли по-подробно обяснение.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Съвет за избор на ски

Мнениеот VWGT » Съб 04 фев 2012 11:34


versace написа:Това за пластината под автомата не ми стана ясно. Може ли по-подробно обяснение.

http://ski-secondhand.com/%D0%90%D0%92% ... 0%9D%D0%98
с други думи тя повдига автомата, респективно обувката, за да можеш да легнеш хубаво в завоя, без обувката да задере в пистата



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 58 госта