голф4 - Смяна на накладки

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
vankicha
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 26 дек 2011 14:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот vankicha » Съб 05 май 2012 11:51


Като си сменях гумите на голфа установих че съм останал почти на 'планки'.Колко струват комплект читави накладни.При смяната има ли особенности?Като разтварям челюстите трябва ли да развия пробката или не?




Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна на накладки

Мнениеот zfa159 » Съб 05 май 2012 12:17


Както имаше една поговорка - каквото попитало,такова се обадило - накладките ти струват между 25 и 250лв .Ако уточниш за каква кола са (може би е Голф ама те са само 6 модела),с какъв двигател е колата или какъв размер са и дисковете,за предни или за задни говориш (при кола с дискове отзад и задните накладки се виждат като свалиш гумата),може би ще получиш малко по-точен отговор,който пак ще е в диапазон +-50лв,защото зависи колко читави накладки искаш да сложиш.
В зависимост от това какви накладки ще сменяш (предни или задни),зависи и отговорът на въпроса за челюстите (апаратите).
:beer


Потребителски аватар
vankicha
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 26 дек 2011 14:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Смяна на накладки

Мнениеот vankicha » Съб 05 май 2012 18:33


Извинявам се facepalm .Колата е голф 4 1.6sr с 4 диска.


Потребителски аватар
Erazer
Мнения: 64
Регистриран на: Съб 21 мар 2009 14:07
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Бургас

Re: Смяна на накладки

Мнениеот Erazer » Съб 12 май 2012 0:49


По-добре сложи хубави накладки да няма после не ми спира добре колата, свирят като спирам...Добрите марки са TEXTAR, ATE, TRW стига да не са менте :)


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна на накладки

Мнениеот zfa159 » Съб 12 май 2012 15:17


И отново - предни или задни? :) Предните накладки са около 70-100лв на Textar,според диска.Ако си с 280мм диск,а би трябвало,са около 90-95лв (зависи дали са с датчик за износване или не).Задните накладки пак Textar са около 50-60лв (по много стар спомен).При TRW предните са малко по-скъпи,задните са малко по-евтини.
:beer


Потребителски аватар
vankicha
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 26 дек 2011 14:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Смяна на накладки

Мнениеот vankicha » Нед 13 май 2012 10:21


zfa159 написа:И отново - предни или задни? :) Предните накладки са около 70-100лв на Textar,според диска.Ако си с 280мм диск,а би трябвало,са около 90-95лв (зависи дали са с датчик за износване или не).Задните накладки пак Textar са около 50-60лв (по много стар спомен).При TRW предните са малко по-скъпи,задните са малко по-евтини.
:beer

естествено че и четирите ще ги сменям.Дисковете ми са като на всеки друг голф 1.6 sr.Ако знаеш просто ми кажи дали да развивам пробките когато разтварям апаратите.


Потребителски аватар
pedalchobaba
Мнения: 1430
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот pedalchobaba » Нед 13 май 2012 10:36


Пробките не се пипат. При връщането на буталото на всеки един от апаратите, спирачната течност си се качва обратно в казанчето.
Предните са лесни. Още преди да свалиш старите накладки, връщаш апарата до крайно положение и после разглобяваш.
За задните обаче си трябва инструмент, защото апарата се прибира с натискане и завъртане на буталото. За целта си има специални скоби. Писано е тук някъде.
Ако не знаеш какво трабва да правиш, по-добре иди при някой, който знае, защото после ще си отвориш повече работа със смяна на гумени маншони примерно.


Потребителски аватар
vankicha
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 26 дек 2011 14:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот vankicha » Нед 13 май 2012 11:27


pedalchobaba благодаря ти.Предните ще си ги сменя сам а задните в сервиз.Ако правилно съм разбрал zfa159 накладките са към 150лв.Значи със смяната трябва да се спра до 200лв.


Потребителски аватар
Jonkata_v
Мнения: 266
Регистриран на: Вто 24 яну 2006 10:55
Автомобил: VW GOLF MK4 Variant+MK4 HatchBac
Двигател: 1.9TDI-90 AGR + 1.9TDI-90 AGR
Местоположение: София

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот Jonkata_v » Нед 13 май 2012 13:35


vankicha написа:pedalchobaba благодаря ти.Предните ще си ги сменя сам а задните в сервиз.Ако правилно съм разбрал zfa159 накладките са към 150лв.Значи със смяната трябва да се спра до 200лв.


Ако не позлваш отстъпки някъде,ще ти стъпят над двеста лв за задни и предни накладки,по спомен аз преди месец сменях предни накладки и взех "TRW" на цена от около 90лв за един бр предна накладка.
И малко подробности от мен за смяна на предни накладки:
там където лягат накладките(супорта) минаваш с малко шкурка или пила,финно и леко без да прекаляваш за да падне ръждата и боклуците,за да може да се движи по гладка повърхност новата накладка,след това водачите също с малко шкурка ако имат наслоени боклуци по тях и ги намазваш с малко грес или медна паста....и накрая още нещо важно,да внимаваш с навиването на водачите,ще гледаш да не тръгнат да се навиват на криво и да не ги стягаш супер силно за да не преварти резбата,както се получи при мен.
Успех.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот zfa159 » Нед 13 май 2012 14:59


Jonkata_v написа:Ако не позлваш отстъпки някъде,ще ти стъпят над двеста лв за задни и предни накладки,по спомен аз преди месец сменях предни накладки и взех "TRW" на цена от около 90лв за един бр предна накладка.

Как така 90лв за 1 бр. предна накладка? :shock
Накладките отпред се продават общо в една кутия,комплект за двете колела,вътре има 4 накладки,защото на всяко предно колело имаш по две накладки - както си го описал,трябва да си платил 360лв само за предните mhihi .Иначе цената на цялата кутия за 4-те накладки за отпред при 280мм диск е са 95лв ,за 256мм диск (не помня 1.6 SR с какъв точно беше),цената е около 75-80лв за целия комплект.
За отзад пак е така - сумарно 4 накладки,по две на всеки диск,пълния к-т струва отново 50-60лв.
Аз лично си развивам пробките,защото не е полезно за системата,особено ако имаш АБС,да създаваш обратно налягане от апарата към помпата,когато го прибираш навътре (не рядко се случва от обратното налягане да се обърне някоя гумичка в модула на АБС-а или в помпата).Принципно ако го прибираш бавно,не е проблем,ама повечето хора хващат една щанга и прибират предния за 2 секунди от едното крайно до другото крайно положение.
За задните предполагам си прочел,че те се навиват със специален инструмент или ключ за флекс,както някои хора правят,а не се избутват само,като предните.
Иначе да,накладките + смяната толкова излизат - грубо около 200лв с хубави накладки (TRW или Textar).
За водачите - предните водачи са едни като втулки - свалят се,почистват се,намазват се със специална грес,която е за тази работа (АТЕ произвеждат) или в краен случай с обикновена,високотемпературна.Медната смазка никак не се препоръчва за такова място,защото е абразивна и започва да наранява гумения тампон,в който се движи водача.Сега е модерно навсякъде да се клепа медна смазка,само че тя принципно се ползва само за резби,които не трябва да запичат - болтове,шарнири и т.н.,при които се стяга веднъж и повече няма движение,докато не дойде време да се развива.За движещи се части,никак не е подходяща.
За задните водачи - те са по-различен тип и в съпорта имаш отвор,в който се движи водача и един гумен маншон между двете.Сваля се водача и се почиства,почиства се и леглото на съпрота (със спрей и клечки за уши е най-лесно),после се слага малко грес (пак не е хубаво да е медна) и се сглобява.Ако маншона е скъсан,го подменяш (продава се ремонтен к-т).Важно е да си спазиш кой водач от къде вадиш,също така.
:beer


Потребителски аватар
vankicha
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 26 дек 2011 14:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот vankicha » Нед 13 май 2012 16:13


zfa159 благодаря ти за подробното описание.Май не е за мен тая работа-втукли смазки :screwy .Ще се ходи в сервиз.Но ще гледам да ми развият пробките.За какво да ми оливат казанчето с отработена течност?Като се поизносят новите накладки ще си долея нова течност


red.devilll
Мнения: 1385
Регистриран на: Чет 23 сеп 2010 21:48
Автомобил:
Двигател:

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот red.devilll » Нед 13 май 2012 16:36


Ако не си сменял и течността по-добре я смени и нея и ще останеш очарован от спирането на автомобила ти.
Като долееш течност около 50мл какво си мислиш,че ще подобриш качествата на останалата,която е около 600-700мл?


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот zfa159 » Нед 13 май 2012 16:44


red.devilll написа:Ако не си сменял и течността по-добре я смени и нея и ще останеш очарован от спирането на автомобила ти.

:да:


Потребителски аватар
Jonkata_v
Мнения: 266
Регистриран на: Вто 24 яну 2006 10:55
Автомобил: VW GOLF MK4 Variant+MK4 HatchBac
Двигател: 1.9TDI-90 AGR + 1.9TDI-90 AGR
Местоположение: София

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот Jonkata_v » Нед 13 май 2012 17:50


zfa159 написа:
Jonkata_v написа:Ако не позлваш отстъпки някъде,ще ти стъпят над двеста лв за задни и предни накладки,по спомен аз преди месец сменях предни накладки и взех "TRW" на цена от около 90лв за един бр предна накладка.

Как така 90лв за 1 бр. предна накладка? :shock
Накладките отпред се продават общо в една кутия,комплект за двете колела,вътре има 4 накладки,защото на всяко предно колело имаш по две накладки - както си го описал,трябва да си платил 360лв само за предните mhihi:beer

:lol: объркал съм се "малко"....поправям се,точно така е както си го написал - предните накладки комплект ги взех за около 90лв :beer

Извинявам се за един въпрос малко извън темата,защото ми стана интересно за медната смазка че наранява гумени тампони: дали въпросната медна смазка може да се слага на скърцащ тампон на стабилизиращата щанга,и има ли вероятност да бъде наранен тампона от медната смазка ?


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: голф4 - Смяна на накладки

Мнениеот zfa159 » Нед 13 май 2012 22:26


Тампона на стаб. щангата,ако е заводския,вътре има едно като текстил,което по принцип си е грапаво,за да не жули щангата по гумата и да не скърца.Там и да не искаш,само медната смазка решава проблема,защото другите греси се отмиват от водата и нищо не остава от тях и след месец-два,пак скърца :) Медната там не е толкова опасна,защото тампона на стаб. щангата не се нагрява жестоко,както този на спир. апарат,а също така и тесктила го пази от изяждане от грестаа, и те са леко консумативни при нашите пътища и греста няма да има време да му види сметката :)
За смяната на накладките -точно в тези неща е магията,всеки може да махне старите и да нахака новите,ама точно в профилактиката на водачите и на супорта се крие магията на хубавото спиране и равномерното и правилно износване на накладките и дисковете :)
:beer



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 85 госта