Пътуване до Виена

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
DOCDOBREV
Мнения: 359
Регистриран на: Съб 17 фев 2007 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Пътуване до Виена

Мнениеот DOCDOBREV » Пон 18 юни 2012 9:37


Ще ходя със семейството през Август до Виена.Моля колегите да споделят откъде е по-добре да се минава(Сърбия или Румъния)като се има впредвид ,че съм от Варна!Също така има ли ограничения в ползването на радар-детектори в Австрия и Германия.И други такива впечатления.Къде е добре да се храни човек във Виена ,някои забележителности.Такива работи.Благодаря предварително!




Потребителски аватар
hidalgo
Мнения: 937
Регистриран на: Вто 13 май 2008 9:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот hidalgo » Пон 18 юни 2012 9:44


viewtopic.php?f=61&t=281347&hilit=+%D0%B2%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D0%B0
viewtopic.php?f=61&t=323127&hilit=+%D0%92%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D0%B0 и по-специално втория пост.
Не е като да няма писано!


Потребителски аватар
DOCDOBREV
Мнения: 359
Регистриран на: Съб 17 фев 2007 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот DOCDOBREV » Пон 18 юни 2012 10:31


Мога да чета и съм ги прегледал!Колега.А и на мен ни трябва по-прясна информация ,а не от миналата година!


Потребителски аватар
dafi
Мнения: 150
Регистриран на: Сря 06 май 2009 13:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот dafi » Пон 18 юни 2012 14:06


Мога да ти кажа през Сърбия как е. Миналата седмица ходихме до Виена. Хубавото е че магистралата след Белград вече е готова напълно. На отиване е супер, само навръщане пътя на моменти не е толкова добър понеже е стария двулентов път. Таксите в Сърбия са ти 12 евро на посока(по спомен мисля че миналата година даже бяха 13,5 но може и да бъркам). Винетките за Унгария и Австрия са ти 21 евро за 10 дена. Относно радарите немога да ти кажа, но от Унгария нататак няма такива да вардят, просто хората си имат камери навсякъде. А за това къде да се храниш... ми мисля че няма такива евтини заведения. Ако искаш да ти е евтино в супер маркета и после готви в къщи. Иначе където и да отидеш си е скъпо за наще стандарти. За справка в центъра седнахме да пием кафе и си взех една виенска кифличка - кафе 3,5евро, кифла 3 евро. Зимахме и метро което е 2 евро. Може да разгледаж из центъра. Красиво е, но лично за мен малко еднообразно има доста по хуваби столици за разглеждане :) Отидете до Пратера, не че е нещо много велико, но поне има някой хубави атракции. Може и да посетите Шьонбрунския дворец, само че там се чака доста за да влезнеш. В центъра навсякъде има подземни паркинги и може да си оставиш колата без да се притесняваш. Цената е 3 евро на час. За "синята зона" незнам как стоят нещата.


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот imedarov » Пон 18 юни 2012 14:16


И аз планувам пътуване края на август, ще минем през Сърбия и Унгария


Потребителски аватар
Special mk3
Мнения: 702
Регистриран на: Пон 08 авг 2011 22:36
Автомобил: Vw Golf Mk3
Двигател: TDI
Местоположение: Видин.
Контакти:

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот Special mk3 » Пон 18 юни 2012 14:29


Колега карай Сърбия,Унгария и Австрия.Пътищата са супер камери има в авсрия следят за скорост над.Куките са дружелюбни при нужда ще ти помогнат.Не са заядливи.и има тресачки(Тех.преглед) за изправноста на автомобила но имай едно на ум.Иначе всичко е супер.


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот imedarov » Вто 19 юни 2012 10:54


Мен основно ме интересува чакането по границите, края на август турчолята се прибира. Кои са подходящи часове за пътуване, ще съм с дете на 6 години? В една от темите пишеше за страничен граничен пункт Сърбия - Унгария, може ли повече подробности?


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот Чудомир » Вто 19 юни 2012 13:05




Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот PabloEscobar » Вто 19 юни 2012 13:43


Аз предлагам следният маршрут - http://goo.gl/maps/Nwui

Защото само Варна - Ниш са около 9 часа път и едва тогава се качваш на магистралата. А Варна-Русе са 2 часа и цялата Румъния е 8-9 часа :да: Пътя, който предлагам няма нищо общо с главния (Букурещ-Питещи-Дева-Арад). Няма тирове, движението е спокойно, а и е сравнително нов. Карпатите са полегати и като цяло балкана се състои от няколко обратни завоя.

Железни врати(Турну северин)
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 54634.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/21 ... 54609.jpg/

В гугъл мапс съм го направил точно аз както го карам с всички околовръстни. Лоши участъци са Александрия - Крайова (в ремонт и имаше на места светофари, преасфалтира се на ново)

http://imageshack.us/photo/my-images/80 ... 33057.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... 35157.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 135212.jpg

Гюргево до главния път за Александрия-Букурещ е неравен, но няма дупки. Бих го сравнил като селски път. (35 км) Всички останали са черни пътища :lol:
Тимишоара до границата пътя е неравен, няма дупки.


Потребителски аватар
DOCDOBREV
Мнения: 359
Регистриран на: Съб 17 фев 2007 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот DOCDOBREV » Вто 19 юни 2012 16:30


Точно от такава информация се нуждая,а не "виж търсачката".Благодаря колега!


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот imedarov » Вто 19 юни 2012 21:01


Взето от Fiat форума, специални благодарности на Stefanaki

Вече няколко пъти пътувам от София за Германия като изминавам цялото разстояние само на газ с моята 25л бутилка (реално събира около 20-21л, 80% от обема).

Предполагам, че е интересно къде зареждам LPG и какви са таксите, които се заплащат по пътя.

Аз предпочитам да пътувам през Сърбия, Унгария, Австрия и после в Германия, защото магистралата Бърно-Прага в Чехия е с неравности, които създават неприятно усещане при пътуване.

Първото ми пълненне на бутилката е в София (ЕКО-Орион, ЕКО-Сливница или Лукойл-Метро).
Предпочитам Българо-Сръбската граница да я минавам в интервала 20-06 часа заради по-слабото натоварване. Спазвам всички ограничения в Сърбия докато не ме изпревари някой местен или ТИР и след това се "залепям" за него до качването ми на магистралата около Ниш. Там си вземам от путарината талонче и със скорост не по-висока от 125км/ч продължавам своето пътуване. На EKO Cuprija допълвам бутилката с газ. Дотук съм изминал 250км от зареждането ми в България на ЕКО-Сливница. Малко преди Белград спирам на путарината, подавам талончето (което взех в началото на магистралата около Ниш), заплащам 730DIN и продължавам. Понеже не успях да открия газстанция на отсотояние 200-250 км от EKO Cuprija, допълвам бутилката на ОМВ (GPS: 44.865656,20.346335) пред МЕТРО в Белград. На булеварда, по който се движите след като се отклоните за Нови Сад карайте в дясната лента по две причини: да не изтървете изхода от булеварда за бензиностанцията (излиза се на локално шосе по подобие на тези на бул.Цариградско шосе в София) и сръбските полицаи глобяват ако се движиш без причина в бързата(лява) лента. Дотук съм изминал още 160км. Минавам през още две путарини (но тук не се взема талон, а директно се заплащат съответно 240DIN (Beograd - Novi Sad) и 330DIN (Novi Sad - Subotica) - http://www.amss.org.rs/index.php?option ... Itemid=139. На путарините може да се плаща в динари, евро и с карта.
Задължително допълвам бутилката в Сърбия малко преди да мина границата с Унгария.
В Сърбия съм плащал с дебитна карта VISA Electron, но последния път директно в динари.
Актуални цени на горивата в Сърбия.
Максимално разрешената скорост в Сърбия е:
60км/ч - населени места
80км/ч - извинградски пътища
120км/ч - магистрали

В зависимост от сезона си избирам два гранични пункта през, които да вляза в Унгария.
ВАРИАНТ 1: каране само по магистрали - граничен пункт Хоргош-Сегед. Не минавам от тук, когато има колони с гастербайтери, понеже се чака адски много.
Малко (около 2-3км) преди границата има бензиностанция MOL, където допълвам до горе.
Не си купувам унгарска винетка (матрица) от едни дървени къщички веднага след границата, а от бензиностанция ОМВ на 500м от граничния пункт. Винетките в Унгария са електронни. Пазете си касовата бележка до края на валидността на винетката. Унгарската винетка за 4 дни през 2011 е с цена 1650HUF. От тук се кара по магистрала М5 до околовръстното на Будапеща, като трябва да се отклоните по М0 (в картата на моята навигация имаше грешка, така че гледайте табелите за посока Gyor М0).
ВАРИАНТ 2: движение по първолкасни пътища в Унгария - граничен пункт Kelebija - Tompa. Винаги когато бързам минавам от тук. За целта е необходимо да се излезе от Е-75 на отбивката за Нови Жедник, после Стари Жедник и през Суботица за границата. Ако изпуснете тази отбивка има още две (можете да ги видите на http://maps.google.com/) за Суботица. Малко преди границата зареждам на EKO Kelebija (GPS: 46.136698,19.595938)
Граничният пунк е много малък и се минава много бързо. От тук маршрута ми е по първокласни пътища Tompa - Kiskunhalas (където от SHELL купувам унгарска винетка, не може да го изтървете понеже е на едно кръгово по пътя) - Soltvadkert - Solt - на север по шосе 51 - на ляво за магистрала М8 - и отново на север по М61 до М0 (околовръстното на Будапеща) и после по М1 към Gyor.
Първото ми зареждане в Унгария е на бензиностанция Agip M1 Zsámbék (GPS: 47.511208,18.736998). Има газ и на двете бензиностанции от двете страни на магистралата (според момчето което ми зареди газ), макар че на тази в обратна посока не е отбелязано на табелата за бензиностанция. В западна Европа наличието на газ се отбелязва със знак - ).
Допълвам с газ малко преди границата с Австрия на бензиностанция MOL (MOL M1-M15 9200 Levél, M1, 162. km, Hungary, GPS: 47.871914,17.216685) само 136км след предишното ми зареждане, но колкото по на запад пътувате, толкова по-скъпи стават горивата, а и няма да успея да стигна до газстанция в Австрия. От тук може да си купите и винетка за Австия. Ако не си вземете от тази бензиностанция, малко след импровизираната границата има SHELL, от където може да си купите с евра(€7,50 за 10 дни). За плащане в Унгария съм използвал еврова дебитна карта VISA Electron, но последния път плащах директно с форинти. До тук на бензиностанциите ви обслужва персонал. На запад трябва сами да зареждате горивото си.
Максимално разрешената скорост в Унгария е:
50км/ч - населени места
90км/ч - извинградски пътища
130км/ч - магистрали

В цяла Австрия има само 21 газстанции, като само две места са по/около магистрала А1, като на едното не съм слизал (3100 St. Pölten, Classic Reloaded, Mathilde-Beyerknecht Strasse 1), защото не съм сигурен дали ще мога да заредя без клиентска карта, а само с моята дебитна карта VISA Electron (не мога да зареждам с нея на безкасовите колонки в Германия ). Зареждам само на бензиностанция IQ (3380 Pöchlarn, IQ Tankstelle Reichsstrasse 14, GPS: 48.198863,15.221341), която е само на 188км от предишното ми зареждане, но иначе няма да мога да стигна до първата газстанция по магистралите в Германия.
Максимално разрешената скорост в Австрия е:
50км/ч - населени места
100км/ч - извинградски пътища
130км/ч - магистрали

След като вляза в Германия поемам по магистрала 3. Първото ми зареждане в Германия е на отбивка (Autohof) 111 на Euro Rastpark Hengersberg. Това са 245км от предишното ми зареждане в Австрия. От тук нататък всеки според маршрута си може да си избира къде да зарежда газ, като през около 200 км има отбивки (Autohof) с LPG (autogas му казват немците). Около 5км преди всяка отбивка има огромна табела на която може да се ориентира човек дали има газ и после трябва да следи табелите за изход от магистралата. От тук проверявам на кои отбивки по магистралите има газ - http://www.autohof.net/autohof/autohoef ... xit_d.html . Газ в Германия има в почти всички населени места, но за колонките, които на са на територията на бензиностанция трябва да се притежава ЕС карта. Още адреси на газстанции - http://www.autogastanken.de/de/tanken/t ... loads.html.
Максимално разрешената скорост в Германия е:
50км/ч - населени места
100км/ч - извинградски пътища
130км/ч (препоръчителна) - магистрали


П.П.: Понеже винетните такси в Унгария се заплащат само за магистрали е възможно да се пътува само по първокласни пътища (без да се купува винетка) по маршрута Tompa - Kiskunhalas - Soltvadkert - Solt - Dunaföldvár - Sárbogárd - Székesfehérvár - Mór - Kisbér - Gyor - Mosonmagyaróvár - Hegyeshalom и после непосредствено след границата се качва на австрийската магистрала. Пътуването по този маршрут отнема същото време (дори и по-малко) и е по-кратък от каране само по магистрали в Унгария (според Александър Овчаров от Рено форума). Аз все още не съм го пробвал, но някой ден бих минал по него. Той спестява: ненужното пътуване на изток (по магистралата) и цената на унгарската винетка.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот Чудомир » Вто 19 юни 2012 21:34


Хубаво го е описал човекът...Само да допълня някои нюанси:

- След сръбската граница в първите..хм..20ина км...на едно малко "мостче"/хълмче има зверска дупка, която почти не може да се избегне, ако човек не внимава за нея.
- унгарската винетка най добре предварително по интернет с кредитна карта - евтино и бързо. Адресът го има в една тема на gr_kanev и PabloEscobar
- (винаги съм се възхищавал на хората, дето знаят до стотинка колко са платили за путарини. Аз така и не ги научих, макар че всеки път си пазя бележките)
- в Унгария ми се е случвало посред бял ден да успея да заредя газ чак на 4тата бензиностанция след повече от час въртене в Будапеща - то не беше ревизия на бензиностанцията, развалена колонка, не може да платиш с карта ....
- също и Австрия ми се е случвало да попадна на празна колонка - като има само 2 колонки по пътя, по които минавам, вероятността едната да е празна не е малка :banghead:

П.С. А да, още 2 неща:
При последното минаване през Сърбия към Германия през април на ОМВ Сърбия не им работеха терминалите за картови плащания - не помня колко карах на бензин, ама беше доста...От Белград до Унгария май...
Гастарбеитерите се прибират на края на лятната ваканция, а не обезателно на края на август. Тъй като ваканциите са по различно време за различните провинции и понеже в дълбока Източна Германия по дефиниция има малко южни заселници, то пикът за тази година може да се очаква между 10 и 20 август (+- 2-3 дни)
http://www.schulferien.org/Schulferien_ ... _2012.html


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот gr_kanev » Сря 20 юни 2012 10:16


Няколко забележки към писаното по-горе :
1. Според мен е излишно отклоняването към Суботица още от Нови/Стари Жедник - по-добре на разклона на Биково - защото се кара по-дълго по магистрала и не се минава през населени места.
2. Описаният маршрут от Tompa до Hegyeshalom според GPS-а е 310 км и се взема за 5 часа; по магистралата от Röszke до австрийската граница пак според GPS-а са 344 км и се вземат за 3 часа и 20 минути (опитът ми го потвърждава). Така че според мен е излишно "спестяването" от унгарска винетка - когато целта е по-бързо придвижване през Унгария.
3. Също според мен е излишно купуването на унгарска винетка по Интернет - освен че е със 100 форинта по-скъпо, веднъж имах пререкания с унгарския граничар на излизане, който твърдеше, че нямам винетка (а аз гордо му размахвах разпечатката от e-mail). Унгарската винетка е една касова бележка и трудно могат да ви кажат "няма".
4. Дори и в най-голямото преселение от Анадола към Западна Европа на "масовата" сръбско-унгарска граница (магистралната - Horgos/Röszke) не съм чакал повече от час - просто работеха всички гишета и действаха експедитивно. Но да речем, че съм имал късмет.


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот PabloEscobar » Сря 20 юни 2012 10:29


gr_kanev написа:...
3. Също според мен е излишно купуването на унгарска винетка по Интернет - освен че е със 100 форинта по-скъпо, веднъж имах пререкания с унгарския граничар на излизане, който твърдеше, че нямам винетка (а аз гордо му размахвах разпечатката от e-mail). Унгарската винетка е една касова бележка и трудно могат да ви кажат "няма".
...


По същата логика ако си купил със СМС ще ти каже, че не важи :lol: ?
През интернет винетката ти излиза 10.50 евро. Чета из форума има хора, които плащат по 15 евро за винетка :bowdown Най-големият плюс според мен, е че караш без да спираш. Проблеми с унгарците никога не съм имал :) Нали знаеш, че цирковете ги правят само и единствено заради петте евро :Mr Green Fun


Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Виена

Мнениеот imedarov » Сря 20 юни 2012 10:32


Благодаря на всички писали, ще се решава в последния момент.
Вариантите са два:

1. Царския път през Хоргош

2. Суботица-Келебия/Томпа-Кишкьорош-Кишкунхалаш-Солт (което са 120км първокласен път) и от там на М8.

На мен идеята ми в никакъв случай не е спестяване на винетка, а избягване на опашки по границите. Чета по форуми, че се чакало по 9 часа и че края на август имало по над 10 000 автомобила на опашката.

Със сигурност ще пътувам през нощта, доколкото знам гастарбайтерите спят и не пътуват по тъмно.

Темата е отворена за още предложения :)



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 162 госта