АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
dp 27
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 02 апр 2010 20:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dp 27 » Чет 31 окт 2013 18:03


Вижте това:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=172889
Ако някой има информация да каже за какво става дума?




Потребителски аватар
mrpetrov
Мнения: 415
Регистриран на: Чет 22 авг 2013 15:28
Автомобил: 1997 Passat B5
Двигател: 1.6 AHL
Местоположение: ¯\_(ツ)_/¯

Re: За мпс с АГУ

Мнениеот mrpetrov » Чет 31 окт 2013 20:55


В свързаната тема от форума на офф-роуд колегите няма официални източници.

Някой бил чул нещо, покоментират го, после някой пита автора на темата за официални източници - и той, с всичкия си акъл изкопава от някъде документ от 2003-та на UN (обединените нации), който на практика е допълнение 114 към Регламент 115. Нали сте виждали по компонените на газовите уредби едни надписи като E13 67R0102 или нещо от сорта... това са регламентите. :deal

Това пък допълнение от своя страна описва как точно производителите на компоненти за LPG и CNG системи за вграждане следва да си подават документите и изискванията на които трябва да отговарят продуктите им.

А тези 30 лв за които се говори из темата - глупости. :screwy

Няма такова нещо. В момента и паспорт не ти трябва за АГУ. Минаваш си САМО ГОДИШЕН ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД, и толкова. :beer

А пък за 600-те лева, които се спрягат за догодина из горепосочената тема - пълни глупости. :gruebel

Пререгистрация САМО за да пише в талона бензин/газ :gruebel - на който му се дават пари - да дава :no . Аз не възнамерявам - карам кола с ГИ, а в талона пише бензин.

Успехи!

П.П. Сега като гледам - много емоционален отговор съм написал. Извинете. Ама е коректен. Ако някой има опровергаваща ме информация - моля, да пусне връзки към съответната наредба/закон или там на каквото се позовава, но от официален източник.


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: За мпс с АГУ

Мнениеот Svetlix » Пет 01 ное 2013 9:53


В Nissan forum има същата тема. Там колега е ходил да пита в КАТ и са му казали, че няма такова нещо.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: За мпс с АГУ

Мнениеот kris11 » Пет 01 ное 2013 19:51


Трябва да си малоумен за да се набутваш в КАТ за смяна на талон. КАТ да ги преиздават за тяхна сметка , както и с вписването на Евро някое в талона. Да не са спали. Свалям и стикера от задното стъкло. Ега ти простотиите в тази ненормална държава.
Трябва по Сталински - има депутати има проблем - няма депутати няма проблеми.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Vlad777 » Нед 03 ное 2013 11:17


Темата е интересна. И до мен пристигат такива сигнали, но до момента няма нищо официално. Никъде не съм намерил официален документ, който да потвърждава това. Говорихме си с колегите veritas и nii по въпроса

Ето какво гласи ДЕЗинформацията, която от никъде не е потвърдена, защото ако имаше такава наредба, то тя трябваше някъде да може да се прочете:
Информирам Ви, че има обнародвана наредба, касаещи автомобилите с конструктивни изменения. Такива са и автомобилите с допълнително монтирани газови уредби (чл.20 от наредбата).
Всички такива МПС трябва да бъдат пререгистрирани като в талоните на „вид гориво“ вече ще бъде записано „Бензин и ГАЗ“.
До Нова година пререгистрацията може и ще се извършва в КАТ и тази услуга ще струва до 50 лв.
След Нова година пререгистрирането ще се извършва след сертифициране на АГУ от частни лицензирани сертифициращи фирми, поради което цената на тази услуга ще бъде вече около 500 лв.

Съветвам тези от Вас, които имат лични МПС с монтирана АГУ да се запознаят внимателно с наредбата и да се постараят възможно най-бързо да преминат през КАТ.
Имайте предвид, че всички таксиметрови автомобили са на ГАЗ и ако те тръгнат вкупом да се пререгистрират преди Нова година, то в КАТ ще настане същински ад, както преди години при смяната на регистрационните номера.

Надявам се предоставената информация да Ви бъде от полза!


Това е цитат от наредбата, където талон не се споменава:
Чл. 20. (1) При дооборудване на ППС с уредби, които позволяват работата на двигателя с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се спазват изискванията на приложение № 1.
(2) Лицата, извършили дооборудването на ППС с уредби за LPG или CNG, издават протокол за монтиране на уредби за LPG или CNG в два екземпляра.
(3) Лицата по ал. 2 създават и поддържат база с данни с информация за издадените протоколи за монтиране на уредби за LPG или CNG.
Ето и наредбата: http://www.rta.government.bg/images/Image/n_uredba/n3-ikiopps.pdf

За момента това си е партенка за мен.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот myrshavija » Нед 03 ное 2013 12:21


http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=152136&page=2#entry2159667
eurogas написа:Това са пълни глупости, незнам кой ги пуска но нямат нищо общо с реалността, питал съм специално в министерството, и отговора е НЯМА НИЩО ТАКОВА !!! :zustimm:


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Vlad777 » Пон 04 ное 2013 10:27


Прочетох и надолу наредбата
(НАРЕДБА No Н-3 от 18.02.2013 г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите-членки на Европейския съюз, или друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство
Обн. - ДВ, бр. 21 от 01.03.2013 г., в сила от 01.03.2013 г.
)
Чл. 35. Когато изменението в конструкцията на ППС води до промяна в данните, посочени в свидетелството за регистрация, се прилагат изискванията на глава втора, раздел II от Наредба No I-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (обн., ДВ, бр. 31 от 2000 г.; посл. изм., бр. 67 от 2012 г.).


А ето какво гласи и раздел II от Наредба No I-45 от 2000 г.:
Чл. 14. (Попр. - ДВ, бр. 99 от 2006 г.) (1) Промяна в регистрацията се извършва при изменение на данните за превозното средство и собственика, посочени в свидетелството за регистрация, смяна на регистрационния номер и продължаване срока на валидност при временна регистрация.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Превозното средство се представя за идентификация в случаите на:
1. промяна в данните на превозното средство;
2. подмяна на табелите с регистрационни номера.

Т.е. наистина подлежат на промяна на талона колите с газова уредба. Още от Наредба No I-45:
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган.
...
(4) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Всяка промяна в данните за регистрирано превозно средство и собственика се заявява за регистрация пред съответните звена "Пътна полиция" в 14-дневен срок от настъпването й.

Т.е. в 14 дневен срок от монтирането на газова уредба сме длъжни да заявим пред КАТ и да искаме промяна в данните, отразени в талона.

Въпросът е къде е регламентирано "заварено положение", защото явно има доста хора, които не са спазили този срок?


anatoli_velikov
Мнения: 218
Регистриран на: Пон 07 дек 2009 10:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот anatoli_velikov » Пон 04 ное 2013 10:37


Да, и аз чух за такова нещо. Даже един приятел ходил до КАТ да пита и му казали, че е задължително, глоби и т.н. ще има от 01.01.2014.
За момента обаче не смятам да пререгистрирам.
Относно това дали в КАТ спят или не, то нека уточним каква е масовата практика - купуваш си кола нов внос, отиваш регистрираш и след това слагаш газ, т.е. те няма как да знаят. А когато си купуваш регистрирана вече кола, то ако не сменяш номерата даже и колата не ти искат - само пишат новото име по талон. Така че вината колкото е тяхна, толкова е и наша


Потребителски аватар
ifch0
Мнения: 171
Регистриран на: Пон 27 авг 2012 13:37
Автомобил: VW Passat B3
Двигател: RP - 1991
Местоположение: София

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ifch0 » Пон 04 ное 2013 12:01


Аз лятото сменях талон ('щото стария беше от 2001 - ония, като книжка, 'дето са - няма голям и малък - само един), че беше много нечетлив и ме върнаха от технически преглед...

В новия си пише и газ и бензи.

Интересното обаче беше, че половината полета в големия талон ги оставиха празни.
Също, чичака, 'дето я "проверява", не му хареса колко тежи по стария талон и написа 1320 в новия. Без да я тегли, без нищо. Ей така просто. По книжка, без газово е 1130, а по стария талон - 1295 (Passat B3, 1991 RP).


Потребителски аватар
mrpetrov
Мнения: 415
Регистриран на: Чет 22 авг 2013 15:28
Автомобил: 1997 Passat B5
Двигател: 1.6 AHL
Местоположение: ¯\_(ツ)_/¯

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот mrpetrov » Пон 04 ное 2013 14:42


@Vlad777 Аз си мисля, че от завареното положение последният собственик ще трябва да "опира пешкира" - като е придобивал МПС-то е трябвало да се запознае и със самата кола, и със законите...

Иначе - в крайна сметка става въпрос за документи - колко да струва едно преиздаване/коригиране на талон? Прегледа колко струва? Аз не виждам защо една документална промяна да изисква технотестове и т.н. - така де, изпарителя и бутилката в колата не е като да съм ги правил в мазата! Имат си всички маркировки за съответствие...

Определено следим темата с интерес!


Потребителски аватар
freshenero
Мнения: 585
Регистриран на: Съб 05 май 2007 18:44
Автомобил: Sharan
Двигател: ADY 2000
Местоположение: КаНдахар-КюстеНдил

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот freshenero » Пон 04 ное 2013 15:15


Днес го чух по радиото. http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1168452


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Vlad777 » Пон 04 ное 2013 15:44


mrpetrov написа:@Vlad777 Аз си мисля, че от завареното положение последният собственик ще трябва да "опира пешкира" - като е придобивал МПС-то е трябвало да се запознае и със самата кола, и със законите...

Да де, ама наредбите са от 2012/2013 г., аз колата съм я придобил 2005-та


Потребителски аватар
mrpetrov
Мнения: 415
Регистриран на: Чет 22 авг 2013 15:28
Автомобил: 1997 Passat B5
Двигател: 1.6 AHL
Местоположение: ¯\_(ツ)_/¯

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот mrpetrov » Пон 04 ное 2013 18:43


Vlad777 написа:Да де, ама наредбите са от 2012/2013 г., аз колата съм я придобил 2005-та

Наистина интересна ситуация... :gruebel


Потребителски аватар
djshomi
Мнения: 1201
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 11:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: СО

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот djshomi » Пон 04 ное 2013 19:26


Е пак държавата иска да събира ПАРИ(Като смяната на номерата, а гърците си карат още с тези от преди 30г) .Сега ще подплашат пенсионерите и те ще тръгнат да си сменят талоните но преди това ще си платят и гражданската, данъци и тн. също и някои други хора подлежащи на промиване на мозъците.В малкият талон не пише вид гориво така че и да ви спрат пият студена вода още повече че е забранено да ви спират за щало и нещало.Сега идва и ред на колегите с печките дето сменят турбини , дюзи и правят чиптунинг пак е изменение на конструкцията на МПС, бегом в кат да си сменят талона че вече е други коне .И следващата година ще се сетят да ви пишат евро3,4,5,6,7,8, ми аз съм си регистрирал колата няма още година, но вътре не пише ЕВРО 3 кои виновен аз или кат ? По следващата като в немският талон ще искат да пише и размера на гумите .И така всяка година смяна талон за да се събират едни пари.НЕМА такава държавица.
П.п
Много редактирах от мнението си че просто щяха да ме изтрият от форума.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот moimoimoi » Пон 04 ное 2013 20:21


в кат всеки си прави каквото си иска ........нали е държавна службица,на единия пасат от 82 киловата са го писали 66,лошо няма правим далавера с данъка,писали са го също че е бензин/газ което си е верно,но наскоро регистрирах едно поло пак бензин/газ ама са го писали само бензин,при условие че видяха че е с газова

и газовата уредба не е изменение на конструкцията а е допълнение към конструкцията/автомобила



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта