Skoda, VW отстраняване на течове и поправка на инсталацията

Техническа и сервизна информация за Passat
neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Skoda, VW отстраняване на течове и поправка на инсталацията

Мнениеот neych » Съб 18 яну 2014 19:28


:arrow За отстраняването на теча и последствията от него виж по-надолу

Здравейте, притежавам Skoda Superb и поради това, че е 1:1 с Passat B5.5 реших да питам тук. Интересува ме как се вади задната седалка? Не облегалката а седалката. Четох и гледах схеми в нета, че се вдига предната част на горе и след това се бута цялата седалка на вътре. Пробвах, дърпах, бутах ... и не ще да излезе и не ще. Нещо елементарно бъркам но не се усещам какво. Цялата седалка се усуква но не излиза. Нещо я държи в задния край - отпред се откопчава, а отзад не.
Моля Ви да ми обясните какво пропускам, че съм се захванал да почиствам и подсушавам "аквариума си" :Mr Green Fun . Имам предвид - подсушавам пода и презапоявам окислените връзки по кабелите на инсталацията. Тъй като имаше вода и под мокета на задната част на колата ми се иска да сваля задната седалка, пък и ми пречи да работя спокойно. Колата седи в момента разглобена и чакам единствено някой от вас да ми помогне и да приключвам с "аквариума".
В същото време, снимам почти всяка стъпка от процедурата с цел да направя един файл с подробна информация "кое как се прави". след това ще го пусна тук.

Благодаря предварително!
Прикачени файлове
IMG_2541.JPG
IMG_2542.JPG

Последна промяна от neych на Нед 26 яну 2014 0:56, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот DoH_KuXoT » Съб 18 яну 2014 21:41


след като си я откачил от предния край (страната насочена към предните седалки), отиваш до задна лява врата, с лявата ръка хващаш предния край и буташ в посока към багажника, хоризонтално, все едно целта е да подпъхнеш седалката под облегалката, а с дясната ръка повдигаш края нагоре. Отзад има Г-образни планки, като теб те държи дясно насоченото ченгелче на буквата Г , което е насочено към облегалките на задните седалки.


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 18 яну 2014 22:19


:bowdown :bowdown :bowdown Утре сутринта продължавам.


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 25 яну 2014 23:08


Здравейте, както обещах ето го и реда на работа по пресушаването и изобщо разрешаването на целия проблем. При мен проблема бе, че се пълнеше купето с вода, изгнили някои връзки на кабелите по пода. От тук не работеше парктроника (работеше 1 ден след вадене и слагане на буксата или предпазителя, т.е. след рестарт), осветлението в купето и това от долната страна на вратите, алармата се включваше когато си поиска от нищото, наводни се и сервото на спирачките. С помощта на много теми от вашия форум, за което съм благодарен, успях да разреша кардинално проблема. Лошото бе, че сервото блокира и задържа спирачките на сред Игуменица (Гърция). Съжалявам, че не направих снимки по процеса на рециклирането му. Стана си доста успешно. Проблема бе, че от водата е изгнил един стоманен шплент, който ограничава движението на оста от педала. Във вътрешния край на тази ос има един гумен тампон, който от своя страна регулира налягането/под налягането от двете страни на мембраните. След като шплента се счупва, тампона запушва входовете за атмосферно налягане в сервото. Това е равносилно на натиснат спирачен педал с двата крака до дупка. Купих нов шплент от магазин за крепежни елементи, почистих мембраните, вътрешните метални части почистих от ръждата и намазах със сребърен феролит. От тогава минаха 6 месеца, проблеми няма. Колата си спира както преди, не смуче въздух от никъде.
Та така, ето е процедурата.

1. Премахваме защитната пластмасова кора над акумулатора, сервото, ... След изваждане на уплътнението, кората излиза с леко дърпане на пред (към вас). Желателно е да се започне от левия или десния край а не от средата.
1.JPG


2. Демонтираме рамената на чистачките. Изваждаме тапите, които крият гайките, развиваме гайките с гедоре или глух ключ 13мм. Рамената излизат с леко поклащани е дърпане на горе.
2.JPG

IMG_2548.JPG


3. Премахваме малката пластмасова кора под чистачките. Тук видях малко зор а то било мн. просто и лесно. Кората се държи на две щипки, в средата и в края където е кутията на компютъра (шофьорската страна). След което кората излиза вертикално на горе, като също е желателно да се започне от някой от краищата и. Не се дърпа на пред или на зад! Само на горе. Излиза лесно. Идеята е да получим достъп до кутията на компютъра, кутията на филтъра и отводнителните канали.
3.JPG

4.JPG

Последна промяна от neych на Нед 26 яну 2014 1:00, променено общо 1 път.


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 25 яну 2014 23:13


5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG


4. Демонтираме кутията на филтъра. Държи се с три гайки, развиват се с ключ 10мм.
9.JPG


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 25 яну 2014 23:24


Тук попаднах на мнения из форума, където колеги се чудят как е възможно да се мокри пода в купето заради уплътнението на тази кутия. Не би ли трябвало водата да влиза при вентилатора на парното/климатика. Отговора е не. Водата влиза в купето ето от тук:
10.JPG


А това е скъсаното и изгнило уплътнение. Представлява нещо като дунапрен, цялото "джвакаше" от вода.
11.JPG


По идея на колега, уплътнението го смених с такова за дограма.
12.JPG

13.JPG

14.JPG


5. Преминаваме към демонтиране на кутията на компютъра и самия него. Развиват се болтовете на горния капак. Те са 6 на брой.


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 25 яну 2014 23:36


15.JPG


След като извадим компютъра, отвиваме двете гайки държащи кутията.
16.JPG


Сменяме уплътнението
17.JPG


На отпушването на отводнителните канали под сервото и акумулатора няма да се спирам, има доста подробна и нагледна информация във форума. За това преминаваме към:
6. Демонтиране на предните седалки. Това е операция по - лесна от ваденето на кората под чистачките :mhihi
Трябва първо да махнем декоративните пластмаси криещи релсите на седалките. Всяка има по една гайка под декоративна капачка в задния си край.
18.JPG

19.JPG


След премахването им се местим в предната част на седалката. От долу я държат 2 болта, отвиват се с гедоре 13мм.


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 25 яну 2014 23:44


20.JPG

21.JPG


Така освободената седалка излиза с леко поклащане и избутване на зад.
22.JPG


Изключваме буксите за нагревателите, аербега и ел. моторите. Правете го при откачени клеми на акумулатора. Някъде четох, че дори трябвало и дрехите ви да не са наелектризиране за да няма опасност от "избухване" на аербега.
23.JPG

24.JPG


След изваждането на двете предни седалки, получаваме тази картинка:


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Съб 25 яну 2014 23:59


25.JPG


7. Демонтираме двата прага. Захванати са със щипки и по един болт в двата си края. За да получим достъп до задните болтове, е необходимо да извадим и задната седалка, само седалищната част. За това и питах тук как се вади. Метода на колегата в първия пост е абсолютно точен. Прага излиза със щипките си на горе.
26.JPG

27.JPG


От шофьорската страна премахваме и тази пластмаса ("степенка") за крака.
28.JPG


Ето го и болта под задната седалка:
29.JPG


8. Дойде време за вдигане на мокета. След като сме го освободили от праговете, той спокойно може да се повдигне. Не знам защо се е налагало на някои колеги да го режат, аз успях да го повдигна без рязане. Не ми е пречил изобщо по време на работата. Кабелите които трябва да прегледаме заради проблемите с комфорт модула и не работещите функции, се достигат спокойно ето по този начин:
Повдигаме мокета от лявата и от дясната страна на горе:

Последна промяна от neych на Нед 26 яну 2014 1:05, променено общо 1 път.


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Нед 26 яну 2014 0:19


30.JPG

IMG_0.JPG


След което за да не се свлича върху главата ми двете повдигнати части ги вързах заедно в горния край с кабел:
31.JPG


Сега вече имаме достъп до частта на електрическата инсталация която ни трябва. В повечето случаи при не навременна намеса и отлагане на процедурата по отстраняване на течовете в купето има доста поражения по самия комфорт модул и т.н. кнок сензори за аербаците. Комфорт модула изгнива и не винаги е поправим, сензорите на аербаците пък изгарят от късото създадено от водата по пода. В моя случай нямах поражения по тях. Проблемите ми бяха единствено във връзките по кабелите, които ще покажа по нататък.
Ето е и локвичката вода, която при мен е малка. При някои колеги се и чисто езеро отдолу.
IMG_2545.JPG


кутията на комфорт модула под краката на шофьора:
32.JPG


9. След като вече всичко по пода е открито, следва поправката на изгнилите проблемни връзки по кабелите. За целта е необходимо да се развърже снопа кабели за да ги видим. Връзките представляват малки снопчета кабели свързани в едно посредством метални "клипси" и изолирани с гумени маншончета. Тъй като аз реших да поправя всяка една връзка не зависимо дали е тръгнала да гние, развързах целите снопове кабели за да ги търся. тук ще ви покажа местата където има такива връзки.
Около комфорт модула:


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Нед 26 яну 2014 0:31


33.JPG


До задна лява седалка:
36.JPG


До прага в предна дясна част до седалката. Тук обаче съм забравил да направя снимка на "капутчетата" , те са 4 или 5. намират се там където се вижда изолирания участък с изолирбанд.
37.JPG


Това са част от "клипсите" с които бяха свързани кабелите. От яд тези, които първи отрязах бяха в разложено състояние и ги изхвърлях. Тези от снимките са сравнително здравите.
34.JPG


След като презапоите всички връзки, бандажирате сноповете кабели и сте готови да сглобявате автомобила си. Естествено след като е изсъхнал и мокета!
IMG_2570.JPG


neych
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 01 сеп 2009 14:08
Автомобил: Skoda Superb 2.8 V6 30V
Двигател: AMX
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Вадене на задна седалка на Skoda - Спешно!

Мнениеот neych » Нед 26 яну 2014 0:51


32.JPG


Не забравяйте да почистите от окис и тази маса. Намира се под степенката за крака на шофьора:
35.JPG


Задна дясна част до седалката:
IMG_2573.JPG



Как направих новите връзки:
Режа "клипсите", заголвам кабелите, усуквам ги, запоявам с хубав тинол и колофон (Да не сте посмели да запоявате с аспирин). Хубав тинол имам пред вид НЕ такъв от магазин за един лев! Той е с повече олово и едно че спойката се прави трудно а и се пука след време. След като усуканите кабели са запоени, поставям термо шлаух, който като се нагрее се свива и залепва http://elimex.bg/product/10179/termo-shlauh-f20.html. Не пропуска вода до спойката. От горе нахлузих старите гумени изолации, върху тях увих малко изолирбанд. Така се надявам до като колата е мое притежание да нямам електрически проблеми от този род.
След тази процедура и разбира се отпушването на отводнителните канали вода не влиза в купето, пода не се мокри, всички не работещи "екстри" вече работят.
Желая успех на тези които им предстои тази операция, а на всички във форума благодаря за информацията с, която всичко стана по - лесно. Нека този материал бъде подарък за вас от мен, независимо че автомобила ми е Шкода. Просто за разлика от вас, в Шкода форума рядко се помага на регистриран потребител, който не познават лично. Вие обаче го направихте още при първия ми пост тук. :bowdown


Потребителски аватар
donotdisturb
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 04 юли 2010 0:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pazardjik
Контакти:

Re: Oтстраняване на течове и поправка на инсталацията Skoda,

Мнениеот donotdisturb » Нед 26 яну 2014 2:01


Супер полезна тема колега браво ! И при мен имаше такава кофти случка заради уплътнението на кутията на ЕКУ-то . Ама аз изгребвах с кофи :mrgreen
Изображение


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Oтстраняване на течове и поправка на инсталацията Skoda,

Мнениеот DoH_KuXoT » Нед 26 яну 2014 16:18


много добре онагледено! Браво за старанието.


Потребителски аватар
kopsa
Мнения: 82
Регистриран на: Пон 16 фев 2009 23:00
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Oтстраняване на течове и поправка на инсталацията Skoda,

Мнениеот kopsa » Нед 26 яну 2014 19:54


Браво колега много добре обяснено и онагледено,дано темата помогне на още много колеги



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: tdi fen и 66 госта