Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
SaX
Мнения: 38
Регистриран на: Нед 06 яну 2008 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот SaX » Сря 13 ное 2013 22:24


Ми не виждам да има нова промяна...




Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот dobrin » Пет 15 ное 2013 22:58


Давността, след влизане в сила на решението, е нова и започва да тече с начале, демек нови две, респективно три години. Ако са образували изпълнително дело си прочел какво става.


Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ilia_d008 » Съб 14 дек 2013 23:15


Колеги днес ми написаха Акт за изтекъл срок на СУМПС(книжката)знаете ли обикновенно каква е глобата,четох из нетата че е от порядъка на 30 до 200лв.
И би ли ме възпрепядствал този Акт като отида в понеделник в КАТ и си пусна експресна поръчка за подмяната на книжката?Смисъл дали ще трябва да чакам да излезе наказателното постановление и платя глобата за да си получа новата книжка!


nanobanano
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 29 апр 2012 20:30
Автомобил: Vento 1.9TDI Smart 600cc 1999
Двигател: AHU 1997
Местоположение: Asenovgrad,Plovdiv

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот nanobanano » Нед 15 дек 2013 9:54


Ами най-много 50 лв да е според мен.Иначе как ще те възпрепятства като този акт щом е от вчера едва ли е влезнал в системата и можеш да си смениш книжката без да го плащаш.


Geimara
Мнения: 99
Регистриран на: Съб 20 дек 2008 22:49
Автомобил: Passat B5 and Golf Mk6
Двигател: 18Т APU 20 TDI DSG
Местоположение: София / Сандански

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Geimara » Нед 15 дек 2013 17:12


Какво е текущото положение с неплатени фишове ? Взимат ли талони, или книжки при проверка, каква давност имат и при подновяване на документ в кат си длъжен да ги платиш ? И при плащане на данък мпс излизат ли ?


Niki_As
Мнения: 25
Регистриран на: Съб 23 фев 2013 10:07
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Niki_As » Нед 15 дек 2013 17:28


Не става ясно по кой закон е съставен акта - по Закона за българските лични документи или по Закона за движение по пътищата.


Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ilia_d008 » Нед 15 дек 2013 17:37


Niki_As написа:Не става ясно по кой закон е съставен акта - по Закона за българските лични документи или по Закона за движение по пътищата.

чл.150 от Закона за движение по пътищата


Niki_As
Мнения: 25
Регистриран на: Съб 23 фев 2013 10:07
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Niki_As » Нед 15 дек 2013 18:56


Geimara написа:Какво е текущото положение с неплатени фишове ? Взимат ли талони, или книжки при проверка, каква давност имат и при подновяване на документ в кат си длъжен да ги платиш ? И при плащане на данък мпс излизат ли ?

Ето този коминтор но един човек "фишът по чл. 186 от ЗДвП се счита за влязло в сила НП. Глобата по такъв фиш е публично държавно вземане. Ако в 2 годишния срок по чл. 82 от ЗАНН фишът е бил изпратен в НАП за принудително събиране, срокът става 5 години по ДОПК. Абсолютната давност по ДОПК е 10 години. Можете да искате от публичния изпълнител от НАП да прекрати производството тъй като вземането е погасено по давност - той ще ви откаже, неговия отказ може да се обжалва пред Директора на ТД на НАП, а решението на последния се обжалва пред Административен съд. СУМПС не се издава, а отнето не се връща, ако има неплатени глоби - чл. 159, ал.2 и чл. 171, т.1, "д" от ЗДвП."


Niki_As
Мнения: 25
Регистриран на: Съб 23 фев 2013 10:07
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Niki_As » Нед 15 дек 2013 18:59


Geimara написа:Какво е текущото положение с неплатени фишове ? Взимат ли талони, или книжки при проверка, каква давност имат и при подновяване на документ в кат си длъжен да ги платиш ? И при плащане на данък мпс излизат ли ?

Ето какво казва закона, обърни внимание на алинея 2-ра "Чл. 159. (1) (Предишен текст на чл. 159 - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Министърът на вътрешните работи утвърждава образеца на свидетелството за управление на моторно превозно средство и определя условията и реда за:
1. издаване на свидетелство за управление на моторно превозно средство;
2. водене на централен регистър на водачите на моторни превозни средства;
3. отчет на водачите на моторни превозни средства, за отчет на наложените им наказания и на точките, потвърждаващи валидността на свидетелството за управление;
4. служебното предоставяне и предоставянето срещу заплащане на данни за водените на отчет водачи на моторни превозни средства; службата за отчет на водачите е задължена, когато предава данни от регистъра, да води записи, които да съдържат информация за предадените данни, момента на предаването им, данни за заявителя на справката и целите, за които се искат данните.
(2) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Не се издава свидетелство за управление на моторно превозно средство или негов дубликат, както и отнето свидетелство не се връща до заплащане изцяло на дължимите от него глоби."


nanobanano
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 29 апр 2012 20:30
Автомобил: Vento 1.9TDI Smart 600cc 1999
Двигател: AHU 1997
Местоположение: Asenovgrad,Plovdiv

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот nanobanano » Нед 15 дек 2013 19:21


Geimara написа:Какво е текущото положение с неплатени фишове ? Взимат ли талони, или книжки при проверка, каква давност имат и при подновяване на документ в кат си длъжен да ги платиш ? И при плащане на данък мпс излизат ли ?

Имах два фиша по 20 лв.Единия от преди 3 години другия от преди година.Бях в кат пловдив да бракувам старата кола и изобщо не ми искаха да плащам актове и фишове,дори не провериха.След като си бракувах колата реших да си обновя талона,че беше с първоначален максимален размер от 27т заради един закон през 2005та.От там ми казаха че имам да плащам един фиш(този който е от година) и тогава ще ми сменят талона.Реших да не го сменям талона,но после като се замислих си платих фиша без никакви лихви и така.Ако бях изчакал сигурно и той щеше да "изчезне".А другия фиш (по-стария)изобщо не излезе.


Потребителски аватар
Вълков
Мнения: 192
Регистриран на: Сря 30 ное 2011 21:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ботевград / Свищов

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Вълков » Пет 20 дек 2013 22:46


Осем месеца нямам връчени наказателни постановления от актове написани през Април месец т.г.
Ходих до РПУ по местоживеене - нищо, дори незнаят къде се намират НП и талонът ми.
Удължиха ми давността на акта до днес 20 декември и вече се чудя какво да правя, а службата няма да работи до 27.
Въпросът ми е мога ли да пусна някаква жалба или как да процедирам ?


Потребителски аватар
GO6O KARBURATORA
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 17 сеп 2013 22:31
Автомобил: Vw Polo 6n1
Двигател: AEE
Местоположение: Nessebar
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот GO6O KARBURATORA » Пон 03 фев 2014 1:43


Колеги имах фиш лятото на 2013 50лв но не го платих знаете ли влиза ли в данъка или другаде.


Потребителски аватар
Mhz
Мнения: 137
Регистриран на: Сря 29 апр 2009 12:56
Автомобил: 535i
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Mhz » Нед 16 мар 2014 8:19


Зависи къде ти е фиша , аз имам 2-3 за неправилно паркиране в София , а съм от Бургас и няма нищо. Връзка между общините няма. :wink


Потребителски аватар
gogata1982
Мнения: 242
Регистриран на: Нед 23 май 2010 23:31
Автомобил: GOLF 3
Двигател: 1995 - 101
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот gogata1982 » Нед 16 мар 2014 10:27


Колеги да се включа и аз :) случката е следната :
Карам служебното мпс по ул . Иван Вазов и стигам до кръстовището с ул Раковска оглеждам се и решавам да мина , в момента на изтегляне на микробуса пешеходец стига до улицата и тръгва да пресича до тук добре обаче удря по задната част на изтеглящото се мпс с ръка 2 пъти . Сега тука аз направих грешка ,че спрях да го питам за майка му обаче младежа се оказа явно надрусан и доста смел взе да споменава близки роднини да заплашва че ще ме изкара от микробуса ....та реших да му помогна и слязох да не ме сваля ..и тъкмо стана интересно и тоя взе да крещи ПОЛИЦИЯЯЯЯ , ПОЛИЦИЯЯЯЯ и разбира се униформения долетя като батман ! Обяснихме случая и 45 мин ми писаха акт защото заявих че ще ги гоня до дупка и се чудеха какво да напишат . Акта ми е по член 47 от закона за движение по пътищата ( тук може би има малка грешка според мен )написаха ми и че карам с изтекъл акт а той беше до дата която се падаше събота а петък като ходих не им работеше системата ( а това се случва понеделник ) В законно установения срок съм пуснал възражение в КАТ София като съм описал цялата случка и съм споменал ,че младежа беше видимо надрусан или пиян ! Та питането ми е какво мога да очаквам ? Дали ще уважат възражението ми или ще ми връчат честитка и за каква сума ?


Потребителски аватар
burov84
Мнения: 8
Регистриран на: Съб 28 авг 2010 14:18
Автомобил: Passat B8 Variant
Двигател: 2015
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот burov84 » Пон 17 мар 2014 15:04


здравейте , имам много голямо питане, Вчера ми написаха 2 фиша за превишена скорост в Румъния , и сега никой не може да ми даде Отговор как да плая в Бг ????? Някой Има ли ИдеЯ !!!! :banghead :scare3



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: padrino и 139 госта